Mezi největší lákadla při návštěvě Infocentra Jaderné elektrárny Temelín patří ReakTour.
„Jde o hromadnou prohlídku nejstřeženějších prostor jaderné elektrárny. Prostřednictvím speciálních brýlích pro virtuální realitu se návštěvníci dostanou do nejzajímavější a nejstřeženějších míst elektrárny, jako třeba k jadernému reaktoru, do chladicí věže nebo na blokovou dozornu, odkud se elektrárna řídí,“
Vedle toho ČEZ nabízí zájemcům o energetiku ještě jeden druh virtuálních prohlídek, zvané Virtuálně v elektrárně. Loni se prostřednictvím speciální televizního studia a aplikace Teams do Temelína podívalo 7 775 lidí, většinu z nich tvořili studenti.
„Díky všem našim různorodým aktivitám pro školy se nám daří ve studentech probouzet zájem o energetiku. Když se mohou bavit přímo ve třídě s reálným zaměstnancem o jeho práci, podívat se na reaktor skrze VR a ještě pak přijet na exkurzi do elektrárny, mají už celkem jasnou představu o tom, co znamená práce v energetice a jak moc je smysluplná a zajímavá,“
I přes moderní virtuální technologie fyzická prohlídka návštěvníky stále láká. I proto loni ČEZ v Temelíně připravil na prázdniny dny otevřených dveří, během kterých si jihočeskou jadernou elektrárnu prohlédlo 336 návštěvníků.
Aktuálně mohou lidé využít jedinečné možnosti podívat se do útrob vodní elektrárny Lipno I. V těchto dnech ČEZ spustil registraci. Kapacita je 288 míst a zúčastnit se mohou jen předem registrovaní návštěvníci starší 15 let.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 2,1 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.