INVEN CAPITAL se stal akcionářem tado˚ na jaře 2016. Od té doby se původní start-up rozrostl na firmu zaměstnávající 180 zaměstnanců a respektovaného hráče na globálním trhu teplotní regulace v objektech. Roční prodeje termostatů rostou o stovky procent. tado˚ hodlá nově získané prostředky investovat do dalšího vývoje a zkvalitňování svých produktů i navazujících servisních služeb. Aktuálního kola navyšování kapitálu tado˚ o celkovém objemu 43 milionů EUR se účastnili renomovaní investoři, jako např. Amazon nebo Total Energy Ventures. Již dříve vstoupila do tado˚ např. společnost Siemens.
„Očekává se, že globální trh inteligentních termostatů poroste ročně 50procentním tempem a do čtyř let dosáhne objemu 6,8 miliardy USD. Pro vytápění a chlazení budov se totiž celosvětově používá zhruba 30 procent spotřebované energie, a prostor pro inovátory nabízející snížení nákladů je tak obrovský. Firma má před sebou období dalšího strmého růstu a my chceme být u toho, “ vysvětluje Petr Míkovec, managing director INVEN CAPITAL.
Skupina ČEZ se díky aktuální investici stala největším investorem v tado˚ s podílem v řádu desítek procent, zástupce má také v představenstvu společnosti. Od investice si ČEZ slibuje také prohloubení svého know-how v IT i zahrnutí do nabídky pro české zákazníky. Investici z poloviny financuje Evropská investiční banka (EIB), která koncem roku 2017 oznámila rozhodnutí vytvořit společnou investiční strukturu s INVEN CAPITAL a poskytla do správy fondu investiční kapitál ve výši 50 milionů EUR.
Společnost tado˚ byla založena v roce 2011 v Mnichově. Vlajkovým produktem je řešení pro inteligentní regulaci teploty v domácnosti schopné uspořit až 31 % celkových nákladů na vytápění a klimatizaci. Inteligentní termostaty jsou ovládané přes mobilní aplikaci ze smarphonů obyvatel domu (systém sám detekuje, kdy se vzdalují nebo míří zpět domů) a současně pracují s modely předpovědi počasí, což jim umožňuje optimalizovat spotřebu při zachování požadovaného teplotního komfortu. Systém je současně schopný zvolit za uživatele nejvhodnější tarif, vybrat typ vytápění či připravit harmonogram oprav a revizí.
Martin Schreier, mluvčí ČEZ
Věděli jste, že
… jeden a více inteligentních přístrojů má 18,4 % domácností v Dánsku, 16 % v Nizozemsku, 14,9 % ve Velké Británii, 11,7 % v Německu a 11,1 % v Rakousku
…nejnižší průměrnou teplotu v domácnosti vykazuje Velká Británie a Rakousko (17,8 %), nejvyšší Maďarsko (20,4 %) a Rumunsko (21,2 %)
…24 % klientů tado˚ využívá asistenční aplikace jako Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Home nebo IFTTT
(zdroj: www.tado.de)
INVEN CAPITAL je venture kapitálový fond Skupiny ČEZ s podporou Evropské investiční banky (EIB). Financování EIB je realizováno z prostředků Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). Strategií INVEN CAPITAL je vyhledávání investic do menších inovativních a rostoucích smart energy firem v Evropě. Zaměřuje se především na růstové investiční příležitosti v pokročilejší fázi rozvoje („later stage growth“) s osvědčeným byznys modelem prokázaným realizovanými příjmy a dlouhodobým růstovým potenciálem. Cílem INVEN CAPITAL je vytváření dlouhodobé hodnoty díky aktivní spolupráci s managementem společností, do kterých investuje, a aktivní podpory strategie organického nebo akvizičního růstu. Společnosti v portfoliu INVEN CAPITAL získají možnost využít pro další rozvoj rozsáhlých odborných znalostí Skupiny ČEZ v energetickém sektoru, její klientské základny a technologických synergií. Fond je řádným členem Invest Europe (https://www.investeurope.eu)- Evropská asociace private equity a rizikového kapitálu) a CVCA (http://www.cvca.cz) - Česká asociace private equity a rizikového kapitálu)
Premiérovou investicí INVEN CAPITAL byl v roce 2015 vstup do bavorské firmy sonnen, světové jedničky ve výrobě inteligentních bateriových systémů ke skladování energie pro domácnosti. Poté následovalo získání podílů v německých společnostech Sunfire(rozvíjí a uvádí do průmyslové výroby nejpokrokovější energetické technologie na bázi palivových článků přispívající ke snižování emisí CO2 a rozvoji decentralizovaných zdrojů) a tado°, evropské jedničce na poli chytrých termostatů. V minulém roce se odehrály vstupy do německé firmy Cloud & Heat Technologies zabývající se energetickým využitím tepla pocházejícího z decentralizovaných datacenter a do francouzské společnosti Vulog, která je významným globálním hráčem na poli technologických řešení pro ekologický carsharing. Poslední investicí byl vstup do společnosti Cosmo Tech, globální technologické společnosti založené v Lyonu a zaměřené na vývoj softwarových platforem pro optimalizaci rozhodování v oblasti řízení kritické infrastruktury a procesů. Část řešení z produkce některých uvedených firem už se mezitím objevila v nabídce zákazníkům společností Skupiny ČEZ.