Tiskové zprávy str. 1

Udržitelný rozvoj a ESG
Zahraniční aktivity

Začala výstavba LNG terminálu Stade u Hamburku. Od roku 2027 pokryje více než čtvrtinu české roční spotřeby

Česká republika pokračuje v posilování své energetické soběstačnosti, jejímž základem je omezování energetické závislosti na Rusku. Dnes byla nedaleko Hamburku při ústí Labe do Severního moře slavnostně zahájena stavba prvního německého pevninského LNG terminálu pro zpracování a další transport zemního plynu. Pod taktovkou konsorcia Hanseatic Energy Hub tu tento terminál zahájí provoz už v roce 2027. Ve spolupráci s vládou zasmluvnila loni Skupina ČEZ ve Stade dlouhodobou roční kapacitu 2 miliard m3.

28. 6. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Zahraniční aktivity

Milník: do Eemshavenu připlula 100. loď s LNG. Plyn pro Česko jich přivezlo 37

*Do terminálu spuštěného v září 2022, připlulo už 100 tankerů s LNG
*37 lodí z toho zajistil ČEZ ve spolupráci se státem pro Českou republiku
*Celkem si ČR z terminálu zajistila 3,4 mld. m3 plynu, více než polovinu roční spotřeby
*Podmínkou smlouvy je, že žádný plyn nesmí pocházet z Ruska. Většina dodávek připlula z USA

Sto obřích tankerů se zkapalněným plynem pro Evropu zatím připlulo do nizozemského plovoucího terminálu Eemshaven. Ten umí převést surovinu zpět do plynného skupenství a poslat ji do přepravní soustavy. Mimo jiné i pro ČR, pro kterou byl určen obsah 37 lodí. Celkově tak ČEZ ve spolupráci se státem zajistil 3,4 miliardy metrů krychlových plynu, což je více než polovina z 6,7 mld. m3 loňské spotřeby České republiky.

19. 6. 2024

Zahraniční aktivity
Ekonomické a finanční zprávy

Rozhodčí tribunál zakázal Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti společnosti ČEZ v Rusku

V mezinárodní arbitráži vedené u Mezinárodní obchodní komory (ICC), zahájené v únoru 2023, se společnost ČEZ domáhá, aby jí Gazprom zaplatil škodu přesahující jednu miliardu korun vzniklou tím, že v roce 2022 nedodal nasmlouvaný zemní plyn.

24. 5. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Zahraniční aktivity
Ekonomické a finanční zprávy

Inven Capital podpořil britský start-up Ember zaměřený na bezemisní meziměstskou dopravu

*Start-up Ember kromě flotily elektrobusů buduje i vlastní dobíjecí síť napojenou primárně na obnovitelné zdroje
*Díky unikátní technologické platformě efektivně řídí výběr tras, dobíjení, údržbu a servisování i celý zákaznický systém
*Začínali v roce 2020 se 2 elektrobusy mezi městy Dundee a Edinburgh, v současné době provozuje Ember flotilu 24 vozidel a obsluhuje přes 20 měst
*ČEZ tak prohlubuje svou expertízu v sektoru bezemisní veřejné dopravy
*Doprava produkuje cca 20 % světových emisí CO2, z toho téměř polovina připadá na osobní přepravu po silnici
Investiční fond Skupiny ČEZ Inven Capital rozšířil své portfolio investic o britský start-up Ember, který vsadil na komplexní přístup k zajištění bezemisní meziměstské dopravy. Kombinuje ekologická vozidla, na jejichž vývoji se sám podílel, s vlastní dobíjecí infrastrukturou poháněnou prioritně obnovitelnými zdroji a svou operační technologickou platformu, díky níž optimalizuje trasy, dobíjení i vytížení vozidel. Ember se chystá rozšiřovat nejen flotilu čistě elektrických autobusů spojující města Edinburgh, Perth, Glasgow a Dundee, ale uvažuje také o expanzi svého řešení do dalších oblastí. V investičním kole, které spoluvedl Inven Capital, získal Ember od investorů na svůj další rozvoj 326 milionů korun.

26. 3. 2024