Zájem o grant Stromy je stále veliký. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami. To samé se týká i neziskových organizací, ve velké míře obecně prospěšných společností či různých okrašlovacích spolků, jejichž členům není lhostejné životní prostředí v místech, kde žijí. Jen v loňském roce tak bylo napříč celou republikou podpořeno 138 projektů výsadby nové zeleně. Od roku 2011 tak již bylo vysazeno kolem 120 000 nejrůznějších stromů a okrasných keřů za více než 70 milionů korun.
Jen vloni přitom proběhla nová výsadba zeleně, ať v rámci jarního či podzimního sázení v Ústeckém kraji na pozemcích Psychiatrické nemocnice Horní Beřkovice, pokračovalo i ozelenění Františkova vrchu u Huntířova děčínským spolkem Spektrum nebo druhá etapa výsadba lipového háje v Pětipsech. Nová zeleň začala zakořeňovat také v lokalitách měst a obcí Kadaň, Chřibská, Blažim, Dolní Podluží, Velký Šenov, Čeradice, Koštice, Vědomice, Staré Křečany, Boleboř, Radouň u Štětí, Lenešice, Košťany a Jiřetín pod Jedlovou. Již tradičně (počtvrté) došlo na rozšíření Aleje vzpomínek v Geoparku Ralsko v Libereckém kraji. Zde se svou žádostí uspělo i Nové Město pod Smrkem, kde proběhla revitalizace náměstí. Na všechny nové „zelené plíce“ v obou krajích přispěla Nadace ČEZ celkovou částkou za bezmála 2,6 milionů korun.
„Grant Stromy Nadace ČEZ je od svého vzniku v roce 2011 zaměřen na zlepšení životního prostředí pomocí podpory výsadby stromů, a to především v urbanizovaném prostředí nebo jeho těsné blízkosti, která povede ke kultivaci a zmírnění projevů změny klimatu na lokální úrovni. Jedná se zejména o výsadbu či obnovu dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách a parcích, podél vodotečí a obecních nádrží a v dalších přírodně či kulturně hodnotných lokalitách. Mimo jiné jde o obnovu stávajících nebo vznik nových alejí, stromořadí, remízků, sadů, zelených bariér proti větru, prachu či hluku,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Výsadba stromů, případně i okrasných keřů obvykle probíhá formou veřejné akce pro celé rodiny bez rozdílu věku. Mnohdy také za asistence dětí z mateřinek a základních škol, čímž se u nich posiluje povědomí o smysluplnosti zeleně ve volné přírodě i v městské zástavbě. „Samozřejmě, že společná výsadba rovněž upevňuje sousedské a komunitní vztahy. Zasazení mladého stromku je proto i symbolem naděje a darem příštím generacím, jimž budou už vzrostlé stromy k užitku. Věřím proto, že i letos podpoříme desítky projektů v rámci jarní a následně i podzimní výsadby,“ uzavírá Michaela Ziková. Znovu pak ještě připomenula, že kdo chce stihnout jarní výsadbu, musí podat žádost během letošního února. Další kolo grantu pak proběhne v létě, přičemž je přichystáno pro ty co zvažují až podzimní výsadbu.