Lípy patřily k hřbitovu od pradávna, před čtyřmi lety je ale město muselo kvůli silnému napadení jmelím pokácet. V Moravskoslezském kraji, který patří v tomto ohledu k nejpostiženějším v republice, jsou jmelím napadeny tisíce stromů, a v Příboře kolem starého hřbitova měl tento cizopasník doslova žně. „Staré lípy napadené jmelím se město opakovaně snažilo ošetřit ozdravnými řezy, přesto už se je nepodařilo zachránit. Jejich pokácení navíc bylo jediným řešením, aby se jmelí nešířilo dále do okolí. Teď se nám podařilo navrátit lípy na původní místo, a to mě opravdu těší. Věřím, že díky zvolení odolnějšího druhu zůstanou zdravé a jmelí se jim vyhne,“ řekl místostarosta Příbora Pavel Netušil.
Lípy město vybralo mimo jiné proto, aby hřbitovu, na kterém dodnes probíhají také komentované prohlídky pro turisty a zájemce o historii, navrátilo původní atmosféru zeleného pozadí a bloudivého stínu. „Zároveň půjde o zajímavý vegetační prvek prostoru, který se po čase vrátí zpět,“ upřesnila záměr příborské radnice Romana Šašinková z odboru rozvoje města.
Lípy, javory, duby a mnohé další stromy zapouštějí kořeny v obydlených místech i volné krajině díky grantovému řízení Nadace ČEZ Stromy už devět let. „V letošním roce byl schválen zatím historicky nejvyšší objem financí na výsadbu zeleně. Na zkrášlení české krajiny vynaloží nadace osm miliónů korun. Doposud bylo podpořeno už 550 projektů za bezmála 60 miliónů korun. Těší nás, že můžeme vycházet vstříc aktivitám obcí a měst a zároveň přispívat ke snížení emisí CO2 a dalších škodlivých látek,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.
V Moravskoslezském kraji letos Nadace ČEZ podpořila sázení stromů také v Orlové, Ostravě – Nové Vsi, Mostech u Jablunkova, Hlučíně, Štěpánkovicích, Janovicích a Žabni.