„Projekt v Nemocnici Dunajská streda je jedním z nejzajímavějších, které jsme na Slovensku realizovali,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Energetické projekty, kterým se říká EPC, mají tu výhodou, že jsou úspory nejen smluvně garantované, ale investice se splácejí přímo z ušetřených peněz za energie.“
Doposud byl celý areál nemocnice vytápěn teplem z centrální parnej kotelny na okraji areálu nemocnice, které do jednotlivých budov putovalo rozsáhlou sítí potrubí. Bola vybudovaná nová centrálna teplovodná kotolňa priamo v suteréne budovy nemocnice. Pre ostatné vzdialenejšie objekty boli vybudované samostatné zdroje tepla. Cesta tepla se tak značně zkrátí, čímž se sníží ztráty, které zde vznikaly. Celková investice činila 845 000 eur a prostá návratnost je 4,5 roku.
Od září 2017 by roční spotřeba plynu měla klesnout o 4 321 MWh. Roční úspora vody by se měla pohybovat okolo 3 900 m3, což je 1,5 olympijského bazénu.
„Okrem toho, že znížime spotřebu energií, zabezpečíme spoľahlivú funkčnosť vykurovacieho systému a tepelnú pohodu pre našich zamestnancov, pacientov a návštevníkov. Z usporených peňazí splatíme investíciu a môžeme zakúpiť aj potrebné diagnostické a terapeutické prístroje.“ vysvětluje přínosy projektu Andrea Čarabová, manažerka provozu sítě nemocnic Sveta zdravia.
Konec přetápění
Výrazné snížení spotreby plynu přinese možnosť zónovej regulácia v lôžkových oddeleniach a nově nainstalovaný systém individuální regulace teploty v ordinacích a vyšetřovnách na poliklinice. Pro pacienty to bude znamenat, že při dodržení tepelného komfortu nebude docházet ke zbytečnému přetápění nebo nedotápění těchto místností. Systém odstraní také problém přetápění chodeb, veřejných WC a dalších místností, kde se dlouhodobě nikdo nezdržuje. Místnosti v poliklinice jsou využívány jen pro určitou část dne, proto budou mít nastaveny individuální topný režim, který je možné kdykoli upravit.
„Dokončením instalace úsporných opatření nám teprve začíná vlastní práce, dosažení garantovaných úspor. Pro Svet zdravia to dopadne pozitivně v každém případě, výši úspor mají smluvně zaručenou. Pro nás to znamená permanentní sledování a ladění systémů vytápění nemocnice. Ze zkušeností získaných z řady projektů víme, že po prvním roce se díky důslednému energetickému managementu daří zvýšit úspory o další 2 až 4 procenta,“vysvětluje ředitel ENESA Ivo Slavotínek.
Nemocnice ušetří kromě energie také na opravách, provozu a údržbě nových kotelen a dalšího zařízení. Součástí poskytovaných služeb je i energetický management. Nemocnice bude mít informace v přehledné formě nepřetržitě k dispozici prostřednictvím aplikace, která upozorňuje mj. na přetopené a nedotápěné zóny. Veškerá data o vytápění se budou ukládat. Jejich podrobná analýza pak pomůže odhalit místa s potenciálem dalších úspor energie.
Projekt je řešen formou energetických služeb se zárukou úspor (angl. EPC). To znamená, že investice do realizace energeticky úsporných opatření je hrazena z budoucích úspor, které má nemocnice garantovány smlouvou. Pokud by úspora energie byla menší, rozdíl doplatí poskytovatel. První výsledky projektu budou známy na konci topné sezony, tedy v dubnu 2018.
Dunajská Streda je po Trebišově a Svidníku třetí nemocnicí siete Svet zdravia modernizovanou metodou EPC od ČEZ ESCO. Celková ročná úspora v týchto troch nemocniciach jetakmer 500 000 eur.
O ČEZ na Slovensku:
ČEZ Slovensko je silný partner s hlbokými skúsenosťami v energetike, s tradíciou a s medzinárodným zázemím. ČEZ Slovensko pôsobí v segmente od maloodberných podnikov až po tie najväčšie spoločnosti a má na Slovensku v tomto segmentu približne 5000 zákazníkov.
ČEZ ESCO (Energy Service Company) sena Slovensku prostrednictvím svojej dcérskej spoločnosti ČEZ Slovensko sústredí na dodávky komodity pre verejnú správu a malé, stredné i veľké podniky. Nabízí také komplexné energetické služby (tzv. ESCO), pokrývajúci energetické potreby firiem, obcí a inštitúcií všetkých veľkostí, zabezpečuje dodávky komodít, energetické audity a energetické poradenstvo, externé dodávky tepla a elektriny, outsourcing prevádzky zákazníkových elektrických zariadení alebo výstavbu kogeneračných jednotiek a inštaláciu fotovoltaických elektrární. Je tiež dodávateľom služieb súvisiacich s verejnou a firemnou elektromobilitou. Do ČEZ ESCO patria firmy AirPlus, AZ KLIMA, ČEZ Bytové domy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ČEZ Solární, Easy Power, Energocentrum Vítkovice, ENESA, EVČ, Hormen, KART a ČEZ Slovensko.
Skupina ČEZ má 8 miliónov zákazníkov a trhovú kapitalizáciu 10 miliárd eur, čím sa v oboch kategóriách radí medzi desať najväčších energetík v Európe. Skupina sa skladá zo 124 spoločností a má takmer 27 tisíc zamestnancov. Pôsobí v Česku a na Slovensku, v Nemecku, Francúzsku, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a Turecku. Výnosy za rok 2016 dosiahli 204 mld. korún a EBITDA 58 miliárd korún.
O nemocnici Svet zdravia Dunajská streda:
Sieť nemocníc Svet zdravia prevádzkuje nemocnicu v Dunajskej Strede od júla 2015. Nemocnica má 34 tisíc m2 podlahovej plochy a poskytuje ambulantnú a lôžkovú zdravotnú starostlivosť na 14 oddeleniach. Má 434 lôžok a viac ako 12 tisíc hospitalizovaných pacientov ročne . Okrem opatrení na úsporu energií realizuje aj modernizácie lôžkových oddelení a obnovuje prístrojové vybavenie.