„Naším cílem bylo nahradit původní jehličnany listnatými stromy a keři a tím vytvořit ucelený prostor návsi s vymezením hranic pomocí dřevin. Zároveň nám šlo o sjednocení prostoru při zachování a zdůraznění identifikovaných hodnotných urbanistických pohledů, konkrétně na pomník padlým ve světových válkách, sochou Svatého Jana Nepomuckého a odpočinkový altán v protilehlé části návsi. Rovněž jsme doplnili stávající zeleň v takzvané nové čtvrti tak, aby vznikly druhově pestré a přirozeně působící skupiny za použití odlišných typů zeleně pro každou ulici. Každá má nyní svůj styl a identitu,“ říká starosta Vladimír Jaroš.
Druhově pestrý park na dolní návsi podle starosty ze stromů v různém počtu tvoří javor, jeřáb, lípa a podél cesty ovocné stromořadí z jabloní a hrušní. Z křovin jsou to janovec, čilimník a kalina. „A také janovec metlatý, toho je většina a tak trochu jde o symboliku. Je to sice vizuálně atraktivní keř, ale na druhou stranu je málo známý a ještě méně lidí asi ví, že z jeho větví se dělávala košťata - metly, což vtipně odkazuje na název Koštice,“ dodal s úsměvem Vladimír Jaroš. Na závěr ještě nezapomněl podotknout, že s výsadbou zeleně na dolní návsi pomáhaly i děti z nedaleké školy.
Grant Stromy Nadace ČEZ, který letos vstoupil do dvanáctého roku své existence, podpořil výsadbu více než 115 000 stromů a dalších dřevin za více než 70 milionů korun. Obě čísla již pochopitelně opět narůstají, neboť již proběhla jarní a právě probíhá podzimní výsadba. Zájem o grant Stromy je stále veliký – samosprávy, ale třeba i obecně prospěšné spolky a další neziskové organizace, jako jsou třeba hasiči, mohou na výsadbu zeleně získat až 150 000 korun.
„V přijatých žádostech sice dál převažují aleje a stromořadí, nicméně čím dál častěji se objevují i další nápady. Například zastiňování venkovních sportovišť či koupališť, zakládání arboret či různé možnosti parkových úprav s kombinací další výsadby jako například právě v Košticích,“ uvedla Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.