Osm desítek let spolehlivého provozu slaví v těchto dnech vodní elektrárna Vrané nad Vltavou – nejstarší a současně poslední vodní elektrárna tzv. vltavské kaskády před Prahou. Elegantní je ale stejně jako zjara roku 1936, kdy celé vodní dílo Vrané nad Vltavou otevíralo s velkou slávou procesí v čele s prezidentem Edvardem Benešem. Přesvědčit se o tom může široká veřejnost v sobotu 28. května, kdy se na elektrárně koná Den otevřených dveří (více ZDE)
„Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou patří k důležitým článkům vltavské kaskády. Díky pravidelné údržbě a průběžným modernizacím je dnes schopna vyrábět ze stejného množství vody více elektřiny,“ říká ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s., Petr Maralík. Poslední velké generální opravy soustrojí TG1 (rok 2009) a TG2 (2007) totiž znamenaly navýšení průměrné účinnosti o více než 5 % a růst průměrné roční výroby o 2,4 milionu kWh. Díky průměrné roční produkci 60 milionů kWh elektrárna dnes zásobuje 20 tisíc domácností v kraji na pomezí středních Čech a metropole.
„Dvě soustrojí dokáží za několik desítek roztočit vertikální Kaplanovy turbíny na 150 otáček za minutu a využívat energii vody ve prospěch člověka. V plném provozu je pohání 180 kubíků vody za vteřinu. Zveme všechny zájemce, aby se nejen o tom sami přesvědčili v sobotu 28. května,“dává nahlédnout do doslova do kuloárů elektrárny Ivan Halva, vedoucí provozu vodní elektrárny Vrané nad Vltavou a současně místní starousedlík.
Více informací včetně fotogalerie elektrárny Vrané nad Vltavou najdete nahttp://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/vrane.html
Víte, že…
- vodní elektrárna Vrané s celkovým výkonem 13,88 MW vyrábí levnou, ekologicky čistou elektrickou energii a vyrovnává spolu s nádrží ve Štěchovicích špičkový odtok z elektrárny Slapy?
- nádrž vodního díla Vrané nad Vltavou o objemu 11 milionů m3 slouží současně jako spodní nádrž pro přečerpávací vodní elektrárnu Štěchovice II?
- provoz elektrárny je dálkově řízen z centrálního dispečinku vltavské kaskády ve Štěchovicích tak, aby zabezpečoval dlouhodobý vyrovnaný odtok z celé kaskády?
- po modernizaci elektrárny v roce 1994 spočívající ve zbudování řídicího systému zapouzdřené rozvodny 110 kV a vnitřní rozvodny 22 kV bylo možno zahájit její bezobslužný provoz?
- minimální průtok nutný pro fungování elektrárny je 40 m3/s?