„Naším cílem je ozelenit travnatý prostor ve středu obce, který je sice částečně udržovaný, ale nikým nevyužívaný. Máme vizi, že zde bude veřejně přístupný ovocný sad s možností relaxace pod širým nebem, ať už s knihou na dece nebo s piknikovým posezením. Rádi bychom zde umístili i knihobudku, lavičky a u každého stromu informační ceduli s jeho podrobným naučným popisem. Ve stínu ovocných stromů bude možné pořádat i menší venkovní akce, například oslavy dne dětí,“ říká Jana Černohorská, předsedkyně spolku.
Na doporučení odborníka provozujícího zahradnictví v krušnohorském Merklíně pořídil spolek několikaleté již vzrostlejší zhruba dvoumetrové ovocné stromy vhodné pro výsadbu v lokalitě Krásného Lesa. Jednalo se přitom i o méně známé, byť pro lokalitu Krásného Dvora původní druhy. Konkrétně tak ve středu obce zakořeňují: ořešák, morušovník, dva druhy slivoně, meruňka, višeň, broskvoň, černý jeřáb, mišpule, hrušeň, kaštanovník setý, třešeň, jabloň a další druh jeřábu. Následnou péči o ně budou mít na starost garanti pro jednotlivé stromy.
„Tedy všichni ti, co si přišli ten či onen ovocný listnáč zasadit. Vzhledem k tomu, že stromů je jen čtrnáct a lidí přišlo zhruba sedmdesát, sazí se ve skupinách. Aby se všichni mezi sebou nepohádali, kdo jakou odrůdu zasadí, určí to los,“ dodává k tomu s kloboukem v ruce, v němž je 14 očíslovaných kaštanů, Martina Jedličková, členka výboru spolku. Jen tak namátkou, o stromy se například budou starat Rolfův klan, Klan Bartáků, Kaldův klan, Horní Horňáci, Střední Horňáci, Dolňáci, osadníci z Horního Hradu a další rodinná uskupení a jejich přátelé. Samozřejmě svůj společný strom mají i ti podle svých profesí (rovněž včetně rodinných příslušníků), tedy učitelé, doktoři a úřad, myšleno obecní
Grant Stromy Nadace ČEZ, který letos vstoupil do dvanáctého roku své existence, podpořil výsadbu více než 115 000 stromů a dalších dřevin za více než 70 milionů korun. „Obě čísla již pochopitelně opět narůstají, neboť právě probíhá podzimní výsadba. Zájem o grant Stromy je stále veliký – samosprávy, ale třeba i obecně prospěšné spolky a další neziskové organizace hasiči nebo mohou na výsadbu zeleně získat až 150 000 korun. V přijatých žádostech sice dál převažují aleje a stromořadí, nicméně čím dál častěji se objevují i další nápady, například zastiňování venkovních sportovišť či koupališť a právě i zakládání nových sadů. Na příkladu zapsaného spolku Občané Krásného Lesa sobě je tak krásně vidět, jak velmi dobře před časem zafungovalo otevření grantu Stromy nejen pro samosprávy měst a obcí. Žádostí různých zapsaných či obecně prospěšných spolků a dalších sdružení rovněž přibývá a to je jen dobře,“ uzavírá Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.