Instalované osvětlení a celkově upravený přechod od dnešního dne oficiální slouží místním lidem i turistům na křižovatce silnice II/606 mezi ulicemi Přátelství a Zátiší v Chebu. Jedná se o velmi frekventovaný silniční tah z Chebu na Pomezí nad Ohří k hraničnímu přechodu se SRN, který vede podél jednoho z nejvíce obydlených sídlišť v Chebu – Skalka. Řada místních lidí po něm též míří za prací do Německa. V opačném směru po něm jak do Chebu, tak i do celého Česka přijíždí mnoho německých i dalších zahraničních návštěvníků.
„Zvýšení bezpečnosti chodců díky zlepšené viditelnosti tohoto přechodu pro projíždějící řidiče bylo nutností. Místo bylo hodně rizikové a pro pěší opravdu nebezpečné. Přechod spojuje velké sídliště Skalka s městkou čtvrtí Zátiší i s místní vlakovou zastávkou Cheb- Skalka,“ uvedl starosta Chebu Jan Vrba.
Celý projekt zahrnoval projektovou dokumentaci, stavební úpravy včetně zemních prací, řadu montáží a elektromontáží technologických zařízení pro dopravní stavby. Vodorovné a svislé dopravní značení hradilo se svého rozpočtu město Cheb. Kromě osvětlení má aktuálně přechod vybudovanou novou nástupní plochu, která zajišťuje dostatečný rozhled. Každý řidič vidí, co se na ní děje, aby mohl reagovat na chování chodců. Ti mají pak velmi dobrý výhled na přijíždějící vozidlo. Provedené úpravy odpovídají v současnosti platným technickým normám a bezpečnostním požadavkům.
„Obce v drtivé většině případů chtějí bezpečnější přechody zejména v blízkosti škol a školek, protože malé děti patří k nejohroženějším skupinám chodců. Oranžové přechody ale vznikají třeba i u autobusových a vlakových nádraží, kde zvyšují bezpečnost lidí spěchajících ještě za tmy do práce nebo z práce, případně u nemocnic, kde chrání zejména seniory a osoby se sníženou mobilitou. O grant je i po letech stále velký zájem,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.
Podle statistik dochází až k celé pětině smrtelných nehod chodců právě na vyznačeném přechodu. Nejčastější příčinou bývá nepozornost řidiče a přehlédnutí chodce. Proto je zásadní, aby chodci byli vidět hlavně za šera, kdy je viditelnost nízká. Podle dostupných údajů dokáží kvalitně osvětlené přechody snížit počet střetů motoristů s chodci až o 65 procent.
Nadace ČEZ pomáhá od r. 2013 městům a obcím lépe zabezpečit frekventované přechody pro chodce právě prostřednictvím kvalitního osvětlení. Během uplynulých 12 let na ně přispěla částkou více než 36 milionů korun. Napříč Českou republikou už funguje více než 270 Oranžových přechodů a další se budují.
Přehled všech grantů najdete na webových stránkách Nadace ČEZ www.nadacecez.cz