Akcionáři si dosud museli o výplatu dividendy zažádat elektronickou cestou nebo si zajít pro výplatu na pobočku České spořitelny. Všechny tyto varianty budou i nadále zachovány. Možnosti, jak zažádat o výplatu, vycházejí z aktuálně platných podmínek, které jsou zveřejněny na webu společnosti ČEZ. Aplikace umí vyplatit i nevyplacené dividendy z minulých let, u kterých ještě neskončilo výplatní období.
„Zavedením tohoto inovativního způsobu vyplácení dividend vycházíme vstříc našim akcionářům. Snažíme se celý proces co nejvíce zjednodušit a urychlit. Akcionáři si tak budou moci o výplatu dividend požádat kdykoliv a odkudkoliv, stačí využívat Bankovní identitu. Peníze jim následně budou zaslány jejich bankovní účet. Speciálně pro potřeby ČEZ připravená webová aplikace je výsledkem dlouhodobé spolupráce s Českou spořitelnou a může být skvělým příkladem a inspirací pro další akciové společnosti,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Po ověření přes Bank iD se porovnávají dodaná data akcionáře s daty z Centrálního depozitáře cenných papírů. Pokud se data liší, nárok na dividendu se nenačte. Ověření pomocí Bank iD nyní nabízí Česká spořitelna, Komerční banka, Air Bank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, ČSOB a Fio banka. Připravuje se zapojení UniCredit Bank, mBank a Banka Creditas. Na e-mailovou adresu zadanou ve formuláři přijdou uživateli aplikace po odeslání žádosti dva potvrzovací maily. První e-mail přijde jako potvrzení zadání výplaty, druhý e-mail přijde jako potvrzení o provedení výplaty na požadovaný účet. Žádosti doručené v pracovní dny zpracuje banka bez zbytečného odkladu a nejpozději do dvou pracovních dnů poukáže na účet.
V letošním roce bude výplata přes webovou aplikaci umožněna pouze daňovým rezidentům ČR, kteří mají zřízeno ověřování Bankovní identitou. Daňoví nerezidenti musí využít jiných schválených způsobů výplaty. Dividendy z akcií, u kterých je v Centrálním depozitáři cenných papírů, dále jen CDCP, zapsán Správce cenného papíru, budou i nadále vypláceny dle podmínek uzavřených se Správcem cenného papíru. Mezi typické Správce akcií patří finanční instituce, jako jsou banky, investiční společnosti, brokerské firmy, penzijní fondy a další specializované investiční společnosti.
Představenstvo ČEZ letos schválilo návrh dividendy v rekordní výši 117 Kč na akcii a stanovilo termín konání řádné valné hromady na 26. června 2023 v Praze. V případě schválení navržené dividendy valnou hromadou odvede Skupina ČEZ svému majoritnímu akcionáři, kterým je český stát, zhruba 44 mld. Kč.