Děti z děčínské mateřinky ve Školní ulici na sídlišti Letná během výsadby deseti vzrostlých okrasných třešní mezi ulicemi Kozinova a Za Bažantnicí.
„Jsme rádi, že nám vyšla Nadace ČEZ vstříc a podpořila náš projekt Stromky ze školky. I když je Děčín nejzelenějším okresním městem, stromů v něm ubývá. Smysluplně vynaložené peníze vidím i v tom, že ve finále se na jeho realizaci, a to výsadbou všech deseti okrasných třešní, podílely děti z nedaleké mateřské školy. Zkrášlily si tak vlastně samy okolí svého bydliště a o to víc si budou nových stromů vážit. Mohou pravidelně pozorovat, jak se jim daří, zda a jakému poskytují úkryt ptactvu a co je hlavní, během svých vycházek se školkou mohou o ně i pečovat. Jsou tak už nyní vychovávány k tomu, aby měly přírodu rády a vážily si jí. Je jen dobré, když si od nejútlejšího věku budou uvědomovat, jakou má zeleň v jejich okolí význam,“ uvedla primátorka Marie Blažková.
Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu žadatelů o grant se již podařilo vysadit přes dvě stovky alejí či stromořadí a letos k nim přibývají desítky dalších. „Stále častěji zapojují města a obce do vysazování zeleně své obyvatele. O to víc nás těší, že se do výsadby v Děčíně zapojili ti nejmenší. Nejenže si předtím zasoutěžili ve výtvarné soutěži o nejhezčí namalovaný stromek, ale sami i přiložili ruce k dílu, když svými lopatičkami a hrabičkami nahrnovali kolem stromů zeminu,“ kvitovala účast nejmenších a možná i některých budoucích zahradníků Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.
Pozitivní vliv stromů se dotýká mnoha oblastí lidského života. Správně umístěná zeleň snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumit výkyvy teploty i nežádoucí proudění vzduchu. Je významným producentem kyslíku a částečně také vzduch zbavuje škodlivých plynů. Snižuje prašnost i hluk a plní důležitou estetickou funkci.