V Temelíně staré spotřebiče shromažďují na svém sběrném dvoře. Několikrát ročně je pak předávají certifikované firmě. Podle přepočtu neziskové organizace ASEKOL temelínská i dukovanská elektrárna odevzdanými spotřebiči ušetřily 126 tisíc kWh elektřiny. To sice jihočeská jaderná elektrárna vyrobí přibližně za čtyři minuty, podle představitelů ČEZ jde ale už o nezanedbatelné množství elektřiny.
„Roční recyklacích ušetřených 126 tisíc kWh odpovídá roční spotřebě přibližně čtyř desítek českých domácností. A nás to v podstatě nic nestojí. Je to o vyčlenění prostor, funkčním systému sběru spotřebičů a zodpovědném chování zaměstnanců,“
Loni kolektivní systém ASEKOL sesbíral a předal k ekologické recyklaci 25 619 tun starého elektrozařízení. Například rozebráním televizí lze získat až 80 procent materiálů. Jde především o sklo, měď a plasty. Recyklace je tak k životnímu prostředí šetrnější než těžba surovin.
Staré televizory, monitory doporučují odborníci vozit na klasické sběrné dvory. „Pro drobnou elektroniku jako třeba rádia, toustovače, elektrické hračky nebo mobily lze využít červený kontejner,“ doplnil Daniel Šafář, obchodní a marketingový ředitel, nezisková organizace ASEKOL.
Červených kontejnerů na drobnou elektroniku je po celé republice více než 3700 a jen například v Českých Budějovicích a okolí lze na červený kontejner narazit na 58 místech. Jejich seznam je na adrese http://www.cervenekontejnery.cz/.