V horizontu příštích let tak postupně dojde k výstavbě několika vedení vysokého napětí, která nově propojí Jablonné nad Orlicí – Čenkovice – Mlýnický Dvůr, nebo Orličky - Suchý vrch – Boříkovice. Pro zajištění vyšší spolehlivosti dodávky v oblastech Dolní Morava, Lipka a Heřmanic je připravována výstavba vedení propojující tyto koncové části distribuční soustavy. Stejně tak se uvažuje se zdvojením vedení vysokého napětí Králíky – Dolní Morava.
„Jedná se o soubor staveb, které na sebe budou postupně navazovat v časovém horizontu od listopadu loňského roku až do roku 2027. Cílem je zajistit kvalitní a spolehlivé dodávky elektřiny a umožnit žadatelům nová připojení. Celkové náklady přesáhnou částku 500 milionů korun“, upřesňuje Petr Žejdlík, člen představenstva ČEZ Distribuce.
Jako cílové řešení vedení Králíky – Dolní Morava je navržena výstavba nové transformovny 110/22 kV Králíky a přívodního vedení velmi vysokého napětí Horní Heřmanice – Králíky. V této chvíli se především projektuje trasa nového vedení 110kV k transformovně 110/22 kV Králíky a zároveň probíhá příprava podkladů pro výběrové řízení na projektové práce a realizaci samotné transformovny. Zahájení realizace staveb se předpokládá v roce 2025 a je podmíněno úspěšným majetkoprávním projednáním především trasy vedení 110 kV.
Společnost ČEZ Distribuce aktuálně prověřuje provoz nově instalovaného kompenzačního zařízení, které spustila začátkem prosince 2021. Zařízení je umístěno na zpevněném povrchu uvnitř oploceného areálu spínací stanice Králíky v kontejnerech. Toto provedení umožní celé technologické zařízení v případě potřeby přesunout na jinou lokalitu pro případné budoucí využití. Jde o unikátní technické zařízení, které má za úkol stabilizovat napětí v oblasti Dolní Morava. Právě kvalita napětí je v současné době hlavním problémem, který energetici v oblasti řeší především v době, kdy v lyžařských areálech dochází k umělému zasněžování, pro které je ve zvýšené míře ze sítě odebírána elektrická energie. Zkušební provoz ukázal, že instalace podobných zařízení má v problematických částech distribučních sítí vysokého napětí své opodstatnění a jejich provoz má přínos ke kvalitě dodávky energie.
ČEZ Distribuce, a. s., ze Skupiny ČEZ provozuje na území České republiky vedení v délce 165 834 km s 3,7 mil. odběrných míst. Společnost působí na území krajů Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a částečně v kraji Zlínském a Vysočina. Postupnou modernizací, plánovanou rekonstrukcí zařízení distribuční soustavy a proaktivním přístupem stabilně zvyšuje a zajišťuje kvalitní a spolehlivé dodávky elektřiny a plní rostoucí požadavky zákazníků. Cílenými investicemi do distribučního zařízení je umožňován další rozvoj české ekonomiky a vytvářen prostor investorům a tím i novým pracovním místům v regionech.