Rostoucí ceny elektřiny a plynu tlačí do úsporných kroků nejen domácnosti, ale i firmy. Výjimkou není ani Skupina ČEZ, která před nadcházející topnou sezonou plánuje, jak ušetřit na energiích. Ve své správě netechnologického majetku má totiž mimo jiné i 113 administrativních budov různé velikosti – od tří několikapatrových budov centrály v Praze, přes call centra a zákaznická centra, až po malé stavby s jen několika kancelářemi.
Jedním z klíčových opatření bude i na základě doporučení vlády snížení teploty vytápění. V průměru dojde k poklesu o 2 až 4 stupně Celsia, podle typu místnosti. Zatímco v kancelářích a v zákaznických centrech, kde lidé sedí po celý den, se teplota sníží na 20 stupňů, v chodbách a na schodištích klesne na 18 až 15 stupňů a některé prostory (například garáže, sklady), se budou jen temperovat, nebo se přestanou vytápět úplně. Odhadovaná úspora energií by díky tomu mohla dosáhnout téměř 15 %.
„Silně vnímáme situaci lidí v naší zemi a jejich obavy z nadcházející zimy, zda bude dost tepla i pro domácnosti. A proto i my sami jako největší energetická společnost v republice se snažíme energiemi neplýtvat a také lidem radíme, jak na to. Snížení teploty v budovách má okamžitý úsporný efekt a nevyžaduje žádné dodatečné investice. Navíc nepůjde o žádný dramatický pokles: stále se budeme řídit vyhláškami a doporučeními například Světové zdravotnické organizace,“ uvedla členka představenstva a ředitelka divize správa společnosti ČEZ Michaela Chaloupková.
Díky dlouhodobému programu snižování energetické náročnosti budov se ČEZ za posledních pět let podařilo snížit spotřebu o 16 %. V návaznosti na loni vyhlášenou strategii Vize 2030 – Čistá Energie Zítřka si ČEZ stanovil interní cíl do roku 2027 snížit spotřebu všech energií v budovách o dalších 15 %. Ročně do této oblasti investuje v průměru 45 milionů korun: jedná se zejména o zateplování budov, výměny oken, modernější systémy měření a regulace, instalace úspornějšího osvětlení, ale třeba i výměnu kancelářských elektrospotřebičů (ledničky, kávovary) za energeticky méně náročné. U osmi vybraných budov rovněž ČEZ nainstaloval moderní teplená čerpadla, na střechách tří administrativních budov a v areálech jaderných a vodních elektráren provozuje fotovoltaické elektrárny. V nastoleném trendu bude i nadále pokračovat.
S dalšími úsporami pomůže také plánovaný centrální řídicí systém, který pomocí moderního software bude umět automaticky na dálku efektivněji a úsporněji řídit vytápění, chlazení, ohřev vody a vzduchotechniku v jednotlivých budovách. V pilotní fázi do něj bude zapojeno 35 administrativních pracovišť, postupně se počítá s jeho rozšiřováním.
Podle průzkumů veřejného mínění se v následujících měsících chystá energiemi šetřit většina českých domácností. ČEZ proto ve spolupráci s odborným portálem TZB-info spustil web Šetřím.cz, kde si každý jednoduše zjistí, jaká úsporná opatření v jeho domě či bytě připadají v úvahu a kolik energie mohou jednotlivé kroky ušetřit. Během několika týdnů webového rádce využilo bezmála 200 000 návštěvníků.
Příklady investic ČEZ do snížení energetické náročnosti budov:
- Administrativní budova Kolín: kompletní rekonstrukce včetně zateplení, výměna oken, nové topení a chlazení – dokončení letos – celkem 56 milionů korun
- Administrativní budova Louny: zateplení, fotovoltaika na střeše – dokončení 2021 – celkem 8 milionů korun
- Administrativní budova v Ostravě v ulici Výstavní: zateplení fasády a střechy, výměna oken – dokončení 2021 – celkem 16 milionů korun