Energetická krize posledních týdnů a měsíců klade velké nároky i na subjekty a organizace z řad členů Svazu měst a obcí České republiky. Ti musí při zajišťování svých energetických potřeb samozřejmě postupovat v souladu se Zákonem o zadávaní veřejných zakázek, současně by ale při zajištění dodávek elektřiny a plynu na rok 2023 neměli zbytečně ztrácet čas.
Podle zjištění SMO ČR existuje ještě poměrně významná část měst a obcí, které zatím nemají uzavřen výběr dodavatele elektřiny a plynu na příští rok.
„Města a obce si musejí co nejrychleji zajistit dodavatele. Blíží se konec roku a už není čas otálet. Vládní strop městům a obcím pomůže udržet náklady na energie ve snesitelných mezích. Jelikož se pro starosty a zastupitele není jednoduché v současném energetickém trhu orientovat, připravili jsme pro ně společně s našimi partnery jednoduchý manuál, který jim pomůže zajistit si energie včas, bez rizika a v souladu se zákonem,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) František Lukl.
V kontextu povinnosti postupovat v souladu se ZZVZ je procesně nejjednodušší, nejrychlejší a nejbezpečnější varianta využít Jednací řízení bez uveřejnění (JŘBU) dle § 64 písm. c), tzn. výběr dodavatele na komoditní burze.
Veřejným zadavatelům aktuálně zajišťuje zákon cenové stropy pro elektřinu (5.000, - Kč/MWh bez daní) i zemní plyn (2.500, - Kč/MWh bez daní).
„Stále vidíme, že řada měst a obcí čeká a váhá s výběrem nového dodavatele na příští rok. Proto jsme přivítali nabídku SMOČR ke společnému jednání, jak začít tento problém řešit. Výsledkem je detailní návod, jak mohou obce postupovat,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ, která je dlouholetým partnerem SMO ČR.