8. 1. 2025

Speciální čerpadla dál posilují bezpečnost Temelína

Do nového roku vstupuje Jaderná elektrárna Temelín s novým bezpečnostním systémem. Ten by zvládl chladit odstavený reaktor i ve vysoce nepravděpodobné v situaci úplné ztráty elektrického napájení. ČEZ do opatření, které dál posiluje bezpečnost jihočeské jaderné elektrárny, investoval stovky miliónů korun.

Zajistit chlazení ve všech situacích je jednou ze základních podmínek bezpečného provozu jaderné elektrárny. Elektrárna k tomu má hned několik nezávislých systémů. Pro provoz některých je potřebná elektřina. Ta pohání čerpadla, která zajišťují oběh vody pro chlazení reaktoru. Další jsou pasivní, tedy nezávislé na elektřině. Nově k nim přibyly i speciální čerpadla poháněná naftovými motory.

„Modernizace a posilování bezpečnosti k dlouhodobému provozu jaderných elektráren patří. Tímto opatřením posouváme bezpečnost Temelína daleko za hranice původního projektu,“

zdůraznil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

V praxi to znamenalo především pořízení speciálních čerpadel a instalaci stovek metrů potrubí a jejich napojení na klíčové bezpečnostní systémy pro chlazení reaktoru.

„Jde o čtyři mobilní čerpadla pro dva různé chladicí systémy. I když věřím, že je nikdy nevyužijeme, je další bezpečnostní vylepšení elektrárny velice důležité. Držíme krok s nejlepší světovou praxí,“

upřesnil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Všechna čerpadla jsou umístěna v odolných pojízdných kontejnerech. V případě potřeby je hasiči vyvezou a ve spolupráci s dalšími techniky připojí na potrubí vyvedené vně bloků a dieselgenerátorů.

ČEZ obě jaderné elektrárny průběžně modernizuje s cílem zajistit jejich minimálně šedesátiletý provoz. Jen v Temelíně loni provedl přes dvě stovky investičních akcí v hodnotě kolem tří miliard korun.

 

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 0,3 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.