Svařit dva plechy pod úhlem devadesát, respektive 180 stupňů. Použít přitom dvě různé metody svařování. To byly dvě základní kategorie, ve kterých změřily v Tréninkovém a realizačním centru Jaderné elektrárny Temelín své svářečské umění dvě desítky studentů z celé České republiky.
„Svařování bylo náročné, ale celkem jsem s výsledkem spokojený. Svařování bych se chtěl věnovat i dál, protože je to obor, který máme v rodině,“ uvedl Martin Bureš, z ŠOU Nové Strašecí, který se nakonec stal i absolutním vítězem. Z Temelína si odnesl novou svářečskou kuklu a pro školu novou svářečku v hodně desítek tisíc korun.
Soutěžící na svar o délce dvacet centimetrů přitom měli devadesát minut. Porota složená ze zástupců ČEZ, SOŠ a SOU Hněvkovice a z Českého svářečského ústavu pak hodnotila provedení svaru. „Všímali jsme si množství navařeného materiálu, jestli je svar rovnoměrný, zda neobsahuje vady nebo pod jakým úhlem soutěžící oba kusy plechu svařili,“ uvedl Zdeněk Čančura, ředitel útvaru Řízení kvality jaderných elektráren ČEZ.
Už v minulosti ČEZ a jeho dodavatelé avizovali zájem o vyučené svářeče. V závěru loňského roku se Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hněvkovice a společnost ČEZ dohodly na otevření nového studijního oboru „Svářeč a potrubář v jaderné energetice“. Půjde vůbec o první svářečský obor v České republice, který se bude specializovat na jadernou energetiku.
„Temelín i Dukovany chceme provozovat minimálně 60 let a kromě údržby řešíme řadu dalších projektů včetně předpokládané výstavby nových zdrojů. A k tomu potřebujeme i kvalifikované pracovníky. Jestli dosud stačila spolupráce se středními a vysokými školami, tak teď potřebujeme jít ještě dál i do cíleně zaměřených oborů,“
Na svářečství se po celé zemi zaměřuje přibližně sedm desítek škol a odborných učilišť.