Jaderná elektrárna Temelín se fiktivně ocitla bez elektřiny. Takový byl scénář prvního letošního cvičení, který simulovaně vyřadil i mnohonásobné zálohy elektrického napájení. Úkolem zasahujícího týmu tak bylo zprovoznit jeden z deseti dieselgenerátorů. To se povedlo na druhém bloku. Na prvním bloku byla situace ještě složitější. Hasiči ve spolupráci s techniky museli pro chlazení reaktoru připojit mobilní dieselgenerátor a mobilní čerpadlo.
„Nešlo o štábní cvičení. Činnosti jsme procvičovali reálně. Jejich rozsah byl relativně velký, hodně vidět byli hasiči a provozní personál, nicméně důležité úkoly plnili i ostatní účastníci cvičení,“
Do prvního letošního cvičení se v Temelíně zapojila stovka odborníků. Všichni dodržovali ochranná proticovidová opatření. V praxi to například znamenalo, že dvacítka odborníků se v havarijním štábu pohybovala v rouškách nebo respirátorech.
„Proticovidová opatření uvolňujeme velmi opatrně a v návaznosti na kroky státu. Návrat k pravidelným cvičením je jedním z uvolněných opatření. Stále měříme teplotu na vstupu, testujeme, klademe důraz na dezinfekci nebo chráníme klíčový personál. Je před námi odstávka a proto musíme na elektrárně udržet příznivou situaci,“
Vedle hasičů a havarijního štábu elektrárny, se do cvičení zapojili i strojníci nebo dozimetristé. Odborníci v havarijním štábu přijímali opatření, hasiči a strojníci pak reálně činnosti prováděli. Šlo například i tankování nafty do cisterny ze zásobníků, nebo čerpání vody z vodojemu elektrárny. Hasiči také po areálu elektrárny rozmístili hned několik mobilních detektorů na měření radioaktivity. Ty by elektrárna využila v případě výpadku standardního teledozimetrického systému. Mobilní detektory pak radioaktivitu měří neustále a výsledky po 10 minutách posílají například do havarijního štábu nebo centrální dozorny radiační kontroly.
V Temelíně mají v plánu letos cvičit ještě šestkrát. Scénáře přitom mohou být různé, od ekologických událostí, přes požár, až po řešení složitých havárií.