Výkon každého ze dvou temelínských bloků přes 1100 MWe. Ještě nedávno nedostižný cíl, v listopadu už běžná každodenní realita. A nárůst výkonu přichází v době, kdy sílí požadavky na energetickou bezpečnost a spotřeba elektřiny s ohledem na roční období roste.
„Je za tím řada drobných projektů, využití možností technologie a inovace ve zpracování dat. I s maximálním důrazem na bezpečnost věřím, že je řada možností ještě před námi,“
Letošní navýšení je proti předchozím rokům výsledkem především nalezení optimálního provozního režimu. Energetici to zjednodušeně přirovnávají k nastavení aerodynamiky Formulí 1.
„Je velmi složité v každém okamžiku nalézt optimální nastavení technologie, proto jsme k tomu začali využívat i moderní matematickou metodu zpracování velkých dat (Big data), která dokáže efektivně zohlednit provozní a meteorologická data z posledních let a pomoci tak najít optimální nastavení cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží,“
Nižší elektrická spotřeba čerpadel pak znamená více elektřiny dodané do přenosové soustavy a to i pro několik stovek českých domácností. Energetici přitom na optimalizaci vlastní spotřeby dál pracují. V současné době připravují nový software, který bude online hlídat ekonomický provoz hlavních výrobních bloků elektrárny Temelín. Do zkušebního provozu by ho chtěli nasadit v příštím roce.
Po zahájení provozu v letech 2000 a 2002 vyráběl každý z temelínských bloků 981 MWe. Díky řadě projektů má nyní každá výrobní jednotka nominální výkon 1086 MWe. Podobným vývojem přitom prochází i Jaderná elektrárna Dukovany, zde bezpečně vzrostl výkon ze 440 MWe z každého ze čtyř bloků na 510 MWe. Zvýšení výkonu tak odpovídá například výrobě velké uhelné elektrárny, bez emisí, záboru půdy či vyšší spotřeby paliva.