Do řad panelů na rovné střeše průmyslové budovy se opírá červnové slunce. Fotovoltaika tu plně využívá příznivých osvitových podmínek v Jindřichově Hradci, kde slunce září v průměru 1470 hodin ročně. Elektrárna o výkonu 97,2 kWp tu za poslední dva měsíce vyrostla na 890 m2 plochy a sestává z 216 panelů typu MMB Cell o výkonu 450 W a účinnosti 21 %. Jihočeští energetici díky ní přispějí nejen k probíhající dekarbonizaci celé české ekonomiky, ale i k vylepšení své vlastní bilance až o 100 tisíc kWh bezemisní elektřiny.
„Mezi lety 2010-18 jsme díky sérii ekologických investic postupně navýšili objem výroby elektřiny z čisté biomasy o více než 60 %. Současně se podařilo snížit spotřebu pitné vody k napájení kotlů o 99 procent. Recyklací původně odpadních vod jsme o 10 % snížili i odběr povrchové vody pro chlazení turbogenerátoru při výrobě elektřiny. V dnešní době, kdy se firmy snaží o udržitelnější provoz a zvýšení své energetické soběstačnosti, byla vlastní fotovoltaika jasnou volbou. Unikáty našeho řešení jsou celosvařovaná nosná podkonstrukce české výroby a její zatížení pomocí recyklovaných materiálů pocházejících z průmyslové výroby. Fotovoltaika je přímo zapojena do vlastní spotřeby, energii využijeme v rámci našeho areálu i při případných letních technologických odstávkách,“ říká Radek Kozák, výkonný ředitel Energetického centra Jindřichův Hradec (EC JH).
V rámci obnovitelných zdrojů provozovaných ve Skupině ČEZ v České republice je biomasa momentálně druhou nejvýznamnější kategorií, hned po vodních elektrárnách. Ekologickou elektřinu i teplo vyrábí ČEZ ještě na dalších dvou místech. Zatímco hodonínská elektrárna je evropským unikátem v dodávce přeshraničního tepla, které dodává do slovenského města Holíč, v Poříčí u Trutnova zase část energie z biomasy zásobuje areál dobíjecích stanic pro elektrobusy trutnovské městské dopravy.
Další elektrárnou ČEZ, která využívá dvou přírodních živlů k výrobě energie, je malá vodní elektrárna v polabské Přelouči. Od roku 2009 tu vedle vody vyrábí čistou elektřinu také slunce, a to díky střešním fotovoltaickým pásům.
Podívejte se, jak vzniká ekologické energie z biomasy Virtuální prohlídka ČEZ - uhelná elektrárna Hodonín (spalování biomasy) (cez.cz)