Budování fotovoltaiky je součástí firemního projektu Denso Vize stanovující cíle v oblasti ochrany klimatu, uhlíkové neutrality nebo péče o zaměstnance. Globální plány Densa mimo jiné počítají s tím, že už v příštím roce dosáhnou emise CO2 z jeho výroby polovičního objemu oproti roku 2012. V dlouhodobějším horizontu vize 2030 Denso Manufacturing Czech cílí na dosažení uhlíkové neutrality bez užití kompenzačních kreditů.
„Jsme rádi, že v Libereckém kraji vznikají nové obnovitelné zdroje, které vyrábějí čistou energii, a přispívají tak k ochraně životního prostředí. V naší strategii rozvoje kraje do roku 2027 počítáme s budováním obnovitelných zdrojů primárně na brownfieldech nebo na stávajících stavebních plochách. To přesně splňuje i velká fotovoltaická elektrárna, která vznikla v areálu společnosti Denso. Vážíme si investorů, kteří v kraji působí a zejména těch, kteří se chovají k životnímu prostředí svému okolí zodpovědně a přesně toho je spolupráce ČEZ ESCO s Denso příkladem,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „V Libereckém kraji již máme funkční fotovoltaiku ve Středisku ekologické výchovy v Hejnicích. Vybrali jsme také firmy, které ji vybudují například na střeše objektu budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci nebo Gymnáziu Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou. Budeme také osazovat fotovoltaiky na novostavbách a počítáme i se záměrem vybudovat fotovoltaiku na ploše bývalého letiště v Ralsku.“
„Denně naše společnost v libereckém závodě vyrobí přes 9 600 automobilových klimatizací, což je velmi energeticky náročné. Nový fotovoltaický zdroj nám pomůže výrazně snížit náklady na energie a zároveň přispět k menší zátěži pro životní prostředí z naší produkce. Tímto krokem zároveň plníme cíle naší mateřské firmy, který razí globální strategii co možná největší udržitelnosti produkce,“ říká prezident DENSO MANUFACTURING CZECH Homare Kotate.
Nová fotovoltaika bude závodu ročně dodávat 1,6 GWh bezemisní elektrické energie, což odpovídá průměrné roční spotřebě zhruba 450 běžných domácností. Smlouvu na zakázku na výstavbu fotovoltaiky získalo ČEZ ESCO na základě výběrového řízení v loňském roce. Aktuálně fotovoltaická elektrárna běží ve zkušebním režimu a připravuje se plné spuštění elektrárny po získání licence ze strany Energetického regulačního úřadu.
„Stále více zákazníků se na naši společnost obrací, protože si uvědomují svoji klimatickou zodpovědnost a zároveň vnímají rychlou návratnost takové investice. Právě sektor automotive v posledních měsících do fotovoltaiky hodně investuje. Firmy vědí, že si takto mohou rychle zajistit efektivní a cenově dostupný zdroj bezemisní elektřiny a posílit svou energetickou nezávislost. Chtěl bych zástupcům Denso poděkovat, naše spolupráce probíhala výborně, a i díky tomu se podařilo elektrárnu zprovoznit v rekordním čase 6 měsíců,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Solární panely jsou instalovány s jižní orientací se sklonem 15° pro maximální využití slunečního svitu během celého dne. Všechny komponenty fotovoltaické elektrárny jsou také opatřeny antikorozní ochranou, aby byla zajištěna jejich dlouhodobá životnost. Pro provoz elektrárny společnost Denso využila unikátního model ČEZ ESCO zvaného „Fotovoltaika za 1 Kč“, kdy investici do elektrárny hradí ČEZ ESCO a zákazník ji splácí v ceně elektřiny. Celá stavba proběhla díky vynikající spolupráci Denso, ČEZ ESCO a subdodavatelských firem v rekordním čase a od předání staveniště po dokončení elektrárny uběhlo jen půl roku.
Zájem firem o solární instalace stále roste. ČEZ ESCO loni dokončilo 96 elektráren o celkovém výkonu 25 MW. Zároveň rozestavělo dalších 24 projektů o celkovém výkonu 15 MW. Spuštěny byly například velké fotovoltaiky pro společnosti Škoda Auto, Aisan, CTP nebo vůbec druhý největší solární carport v Česku v areálu České zbrojovky v Uherském Brodě.
ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren.
ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má cca 2000 zaměstnanců. Mezi dceřiné společnosti ČEZ ESCO patří firmy AirPlus, AZ KLIMA, Bytkomfort, CAPEXUS, ESCO Distribúčné sústavy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, Domat Control System, E-Dome, EP Rožnov, ENESA, ESCO SLOVENSKO, HORMEN, KART, KLF-Distribúcia a Spravbytkomfort. Více na www.cezesco.cz.
DENSO MANUFACTURING CZECH je na českém trhu již přes 20 let Do osobních automobilů dodává klimatizace a její součásti. Výrobky směřují k zákazníkům z automobilového průmyslu, mezi kterými nechybí automobilky světových značek jako Land Rover, Porsche, Volkswagen, Mercedes, Audi, Škoda, Suzuki, Toyota, Ford a mnoho dalších. Firma snižuje energetickou náročnost a emise CO2. Tímto se hlásí k politice hospodařící s energií tak, aby důsledně plnila přísné požadavky na energetické úspory a ochranu životního prostředí. Více na www.denso.cz