Za dva měsíce vyrobil Temelín tolik elektřiny, kolik by jen jihočeských domácnostem vystačilo na více než dva roky. Přitom energetici loni nezvýšili výkon reaktoru ani dosažitelný výkon bloků. Pracovali především na efektivitě vlastního provozu, tedy snížení vlastní spotřeby elektřiny. Pomohla tomu například loňská modernizace blokové výměníkové stanice na druhém bloku.
„Díky této úpravě dokážeme efektivněji vyrábět teplo pro areál a nedaleký Týn nad Vltavou a to v rámci celého výrobního cyklu znamená více vyrobené elektřiny. Bezpečnost a efektivita jsou oblasti, na které se dál budeme při provozu jaderných elektráren zaměřovat,“
Podle vedení elektrárny pomáhá i optimální provozní nastavení. To se od loňského roku odvíjí i od výsledků moderní matematické metody zpracování velkých dat (Big data). „Díky využití provozních a meteorologických dat z posledních let dokážeme najít optimální nastavení cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží,“ doplnil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Vysoká temelínská výroba je výhodná i z hlediska přenosové soustavy. Kryje se totiž s vysokou spotřebou, která je typická právě pro zimní měsíce. „V našich zeměpisných šířkách je zimní spotřeba o čtyřicet procent vyšší než v létě, a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o 0,5 procenta,“ podotknul Ladislav Kříž, hlavní mluvčí Skupiny ČEZ.
Letos nejvyšší denní výrobu dosáhly oba temelínské bloky ve čtvrtek 19. ledna, konkrétně 52 989 MWh.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 1,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.