9. 4. 2025

V Temelíně soutěžili mladí svářeči z celé republiky

Podpořit zájem mladých o technické obory. Právě to je cílem speciální svářečské soutěže, která se konala v Jaderné elektrárně Temelín. Do soutěže se zapojilo rekordních 36 studentů z osmnácti středních odborných škol z celé České republiky. Podle zástupců ČEZ mají mladí lidé se svářečským vzděláním velkou šanci najít uplatnění právě v jaderné energetice.

Účastníci soutěžili ve dvou kategoriích, přičemž jejich úkolem bylo spojit dva plechy pod úhlem 90 nebo 180 stupňů, pokaždé jinou metodou.

„Nejen soutěž, ale i svářečský obor začínají nabírat na popularitě. Například letos jsme v našem svařovacím centru přivítali téměř dvakrát tolik účastníků než při premiéře před dvěma lety. Všichni ukázali velmi dobré dovednosti, rozdíly byly jen v detailech,“

uvedl Zdeněk Čančura, ředitel útvaru Řízení kvality jaderných elektráren ČEZ.

Vůbec poprvé se mezi účastníky objevila i jedna dívka. „Ke svařování mě přivedl táta a hodně mě to baví. Svařuju jak ve škole, tak právě i s ním. Podobné soutěže jsem se zúčastnila už před půl rokem a i do Temelína jsem se moc těšila,“ uvedla Vendula Nádvorníková z druhého ročníku Středního odborného učiliště v Novém Bydžově.

Prakticky v domácím prostředí svařoval Radek Pecháček, z prvního ročníku Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hněvkovice. „V oboru mám spoustu kamarádů, kteří mě ke svařování přitáhli. Hodně se mi to začalo líbit a pokud by se to povedlo, rád bych po škole v Temelíně pracoval. Ještě ale musím získat více praxe,“ uvedl mladý učeň.

Na každý ze dvou svarů o délce 20 centimetrů měli soutěžící 90 minut. Finalisté pak dostali hodinu na technicky náročnější úkol. Porotu tvořili zástupci ČEZ, odborné školy v Hněvkovicích a Českého svářečského ústavu. Hodnotili kvalitu svaru, tedy jeho rovnoměrnost, množství materiálu, případné vady i přesnost úhlu spojení.

Zájem o kvalifikované svářeče roste nejen ze strany ČEZ, ale i jeho dodavatelů. I proto vznikl zmíněný specializovaný obor v Hněvkovicích, první svého druhu v Česku.

„Naše elektrárny Temelín a Dukovany chceme provozovat minimálně dalších 60 let. Potřebujeme odborníky nejen na údržbu, ale i na investiční akce a pro plánované nové projekty. Specializované studijní obory a soutěže jako tato jsou cestou, jak si takové odborníky vychovávat,“

dodává Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

V současnosti se na svářečský obor zaměřuje zhruba sedm desítek škol a odborných učilišť po celé republice.

 

 

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 5,1 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.