„Zatím sázíme sedm javorů, dva tisy, dvě jabloně, dva jasany a po jednom buku, lípě a dubu. Tedy celkem jde nyní do země šestnáct stromů z plánovaných devatenácti,“ vypočítává Miloslav Malík, podnikový ekolog Psychiatrické nemocnice v Horních Beřkovicích. „Vycházíme z odborného posudku, který se týká inventarizace stromů v areálu nemocnice, a návrhu pěstebních opatření a také návrhů nových výsadeb. Jsme přitom pod dozorem jak orgánů Ochrany přírody a krajiny, tak i Národního památkového ústavu, takže nejde vykácet a poté naopak vysázet, co se nám kde zlíbí. Vše určují na slovo vzatí odborníci.“
Podle ekologa tak v současné době probíhá jedna z etap realizace návrhů v odborném posudku „Inventarizace stromů v areálu Psychiatrické nemocnice v Horních Beřkovicích s návrhy pěstebních opatření a návrhy nových výsadeb“, který byl vypracován v roce 2020, přičemž postupné kácení již nevyhovujících dřevin a výsadba nových jsou v něm rozprostřeny až do roku 2025. A protože zámek je veden jako národní kulturní památka, je zájem ochranářů a památkářů plně na místě.
Od roku 2011, kdy byl grant Stromy spuštěn, již přibylo v extravilánu i intravilánu měst a obcí díky Nadaci ČEZ více než 100 000 stromů za bezmála 60 milionů korun. V současné době úspěšní letošní žadatelé realizují výsadbu v rámci jarního kola grantu. Druhé kolo příjmu žádostí, tedy pro podzimní výsadbu, bude teprve vyhlášeno.
„Už nyní ovšem mohu prozradit, že žádosti o grant pro podzimní sázení budeme v nadaci přijímat od 1. června do 30. července. Žadatelem o maximálně 150 000 korun mohou být nejen města a obce, ale už i právnické osoby. Tedy například různé obecní zájmové spolky a další organizace. Psychiatrická nemocnice v Horních Beřkovicích je příkladem, že i ony mohou se svou žádostí uspět,“ uzavírá Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.