„Oba přechody se nacházejí na velmi frekventovaných komunikacích. Jejich nasvícením se tak oproti původnímu stavu výrazně zlepšila bezpečnost chodců. Nad prvním v Nemocniční ulici se nachází právě areál nemocnice s poliklinikou, který představuje soubor oddělení, ambulancí, lékárny a dalších pracovišť poskytujících preventivní, diagnostickou a léčebnou péči. Druhý v ulici Legionářů pak leží bezprostředně u silnice I. třídy I/9. Oba přechody spojují obytné čtvrti, takže přes ně se nyní pěší bezpečně dostanou tam, kam potřebují. Ať již jdou za zdravotní péčí, na úřady, do škol, za kulturou, pochopitelně i do zaměstnání, na vlak či autobus,“ uvedl během svého posledního přestřižení pásky v barvách města ve funkci starosty Ctirad Mikeš.
Nasvícení přechodů prostřednictvím grantu Oranžový přechod Nadace ČEZ probíhá ve věnném městě českých královen od roku 2015. Na každou etapu přispěla nadace 120 000 korunami. První trojice Oranžových přechodů vznikla již v roce 2015 v ulicích Nemocniční, Českolipská a O. Wenzla. V roce 2017 k nim přibyly další v Krombholcově, Pražské a Fibichově ulici a v roce 2020 dva v Bezručově ulici. První desítku pak v roce 2021 uzavřely další dva přechody - rovněž ve Fibichově ulici. Aktuálním letošním rokem se pak pyšní právě přechod v ulici Legionářů a již druhý v ulici Nemocniční. „Samozřejmě veliký dík patří Nadaci ČEZ za poskytnutí finančních prostředků a všem, co se nějakým způsobem na realizaci všech dvanácti přechodů pro chodce ve městě podíleli,“ uzavřel končící starosta.
„Letos v srpnu oslavila Nadace ČEZ dvacet let své existence. Za tu dobu zpracovala celkem 51 tisíc žádostí a podpořila 13 764 projekty ve všech regionech České republiky. Přiznaných grantů v rámci Oranžových přechodů bylo ke dvěma stovkám, přesně 199. Samozřejmě v současné době jsem již zase za tímto číslem zase o něco dál. Nás přitom velice těší, že mezi samosprávami je o možnost nasvícení problematických přechodů v jejich městech a obcích stále veliký zájem. Samozřejmě kvitujeme to, když se jim podaří za pevně stanovenou nadační částku o maximální výši 120 000 korun nasvítit a oranžovými sloupy označit vícero přechodů najednou. Město Mělník je toho zářným příkladem,“ poznamenala Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Ne všechny Oranžové přechody mají ovšem v Mělníku právě typickou nadační oranžovou barvu. U čtyř jsou sloupy, na nichž jsou umístěna nasvětlovací tělesa, natřeny načerno. Nacházejí se totiž v městské památkové zóně, takže po dohodě s odborem památkové péče a souhlasu Nadace ČEZ mají výjimku, aby nenarušovaly historický kolorit města.