Jak vzniká elektřina v bezemisních elektrárnách Skupiny ČEZ, už 2 520 tříd z 1 866 škol díky projektu VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ dávno ví. V generátoru ale cesta elektřiny teprve začíná. Nyní se žáci, studenti, ale i zájemci z řad široké veřejnosti letos navíc dozví to, jakou cestu musí elektrická energie urazit, než se dostane až k nim domů do zásuvky. Během zbrusu nové on-line výpravy po stopách elektřiny navštíví diváci na dálku rozvodny, transformovny, dispečink řídící celou distribuční síť a podívají se taky do terénu, kde probíhá vysoko na elektrických stožárech a sloupech práce pod napětím – a to i během kalamit.
„Češi měli odjakživa pozitivní vztah k technice a energetice. My toto jejich nadšení chceme podpořit a ty nejmladší třeba i přesvědčit, že jejich místo je právě u nás. Moderní bezemisní energetika jim totiž nabídne široké uplatnění a virtuální návštěva elektrárny se ukázala být tou nejlepší pozvánkou. Už od skončení projektu v loňském školním roce se nás vyučující neustále ptali, jestli a kdy prohlídky Virtuálně v elektrárně znovu spustíme. Není se tak čemu divit, když pokaždé po otevření registrací zmizí vypsané termíny během jediného dne. Naštěstí se nám osvědčilo školy a třídy na prohlídkách sloučit, což v žácích probouzí ještě větší pozornost a taky soutěživost. Pro letošek jsme si navíc připravili úplně novou prohlídku, která je zaměřená na distribuci elektrické energie. Spolu s ní se mohou děti i dospělí těšit třeba na nové rekvizity přímo z terénu, kde denně pracují naši elektromontéři a starají se o to, aby šel doma všem proud,“ popisuje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.
Předchozí série virtuálních prohlídek vždy vzbuzovaly nadšené ohlasy, jelikož zpestřovaly pedagogům a školákům vyučování technických předmětů jak v období distanční výuky, tak i po návratu do školních lavic. „Prohlídky nenásilně skloubily zábavu a poučení a jednoznačně zvedly zájem o přírodovědná a technická témata,“ zhodnotil učitel předmětu Science na základní škole v Chýni Michal Blaško. „Virtuální návštěvu elektrárny považujeme za skvělý nápad, úžasný projekt. Bylo nám umožněno nahlédnout do prostor, do kterých se jinak nemáme šanci podívat,“ zaznělo ze základní školy ve východočeských Hořicích.
Během letošní třetí řady projektu „VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ“ se diváci kromě nové prohlídky distribuční soustavy opět dočkají pohledu do zákulisí nejstřeženějších míst jaderných elektráren Dukovany a Temelín a taky zblízka prozkoumají, jak fungují ekologické sluneční, vodní a větrné elektrárny. I tentokrát je navíc čeká spousta unikátních pokusů, praktických ukázek a zábavných soutěží o ceny.
Místo na prohlídce si mohou zájemci zdarma rezervovat na webu: www.virtualnevelektrarne.cz