Čtvrt století spolehlivého provozu slaví v těchto dnech vodní elektrárna Hněvkovice – spolu s níže ležícím Kořenskem nejmladší stupeň tzv. vltavské kaskády. Přestože její výkon nelze srovnávat s „obry“ jako Orlík, Slapy nebo Lipno, díky pravidelné komplexní diagnostice a údržbě vyrobí ročně více než 20 milionů kWh a dokáže tak pokrýt spotřebu téměř 10 tisíc jihočeských domácností. Vidět v akci ji může široká veřejnost v sobotu 16. září od 8 do 14 hodin, kdy se na elektrárně koná Den otevřených dveří s prohlídkou (více informací včetně povinné registrace na www.cez.cz) Navíc zájemci budou mít šanci podívat se také do nedaleké čerpací stanice Hněvkovice, která zajišťuje dodávky vody pro temelínskou elektrárnu. Ta bude otevřena dokonce do 16 hodin.
V TUTO CHVÍLI JE VEŠKERÁ KAPACITA PRO TERMÍNY PROHLÍDEK VYČERPÁNA!
„Vodní elektrárna Hněvkovice je důležitým článkem vltavské kaskády. Nádrž slouží k využívání hydroenergetického potenciálu v pološpičkové vodní elektrárně a také jako rezervoár technologické vody pro areál temelínské elektrárny,“ říká ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s., Petr Maralík. Pro druhý zmiňovaný účel je na levém břehu, nedaleko přehrady a vodní elektrárny, postavena výkonná čerpací stanice s rozvodnou 110 kV. I ta bude v sobotu 16. září k vidění.
„Ve vodní elektrárně, která je součástí levobřežní části hráze, jsou instalována 2 soustrojí s Kaplanovými turbínami, každé o výkonu 4,8 MW. Provoz vodní elektrárny je plně automatizován a dálkově řízen z centrálního dispečinku vltavské kaskády ve Štěchovicích,“ přidává další důležité informace vedoucí provozu elektrárny Martin Dolanský.
Víte, že…
- nádrž vodního díla Hněvkovice obsahuje 22,2 mil. m3 vody, vodní hladina pokrývá 312 ha a vzdutí o délce 18,6 km dosahuje až k jezu v Hluboké nad Vltavou, nedaleko Českých Budějovic?
- betonová gravitační přehrada s výškou 16,5 m spojuje oba břehy 191 m dlouhou mostovkou na koruně hráze?
- v hrázi jsou zabudovány 3 přelivy, 12 m široké, hrazené ocelovými segmenty s elektropohonem, spodní základová výpust a stavební část plavební komory?
- klasická říční elektrárna má vtoková hradidla, česle, ocelové tabulové uzávěry 4,3 x 6 m, betonové savky, kašny a výtoková hradidla?