Podívat se ke dvěma plně automatizovaným Francisovým turbínám v kaverně umístěné 160 metrů pod hladinou Lipna. Takovou možnost měli od ledna do března a od června do září zájemci o prohlídku unikátní vodní elektrárny. „Už druhý rok nás velmi těší zájem o exkluzivní prohlídku lipenské vodní elektrárny, proto jsme i letos v průběhu léta rozšířili kapacitu o zářijové termíny. I ty se zaplnily během několik dní. Máme tedy signály, že zájem trvá, a pokud to provozní podmínky elektrárny dovolí, rádi bychom v prohlídkách pokračovali i v příštím roce,“ uvedla Kateřina Bartůšková, vedoucí infocenter Skupiny ČEZ.
O jak speciální zážitek v případě lipenské elektrárny jde, potvrzují i reakce návštěvníků.
„Na takový zážitek se nezapomíná. Měli jsme úplně perfektní paní průvodkyni, která nás provedla elektrárnou s naprosto profesionálním a přitom lidským výkladem. Myslím, že se nám všem ve skupině prohlídka moc líbila. Moc děkujeme za zážitek,“
S koncem ‚reálné‘ prohlídky jedné vodní elektrárny, ČEZ otevírá možnost ‚virtuální‘ prohlídky jiné vodní elektrárny. V těchto dnech totiž energetici spouští čtvrté pokračování úspěšného programu Virtuálně v elektrárně. Ten vedle dosavadních jaderných elektráren, obnovitelných zdrojů a distribuce, divákům nově představí přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně. „Hodinové teamsové vysílání z interaktivního televizního studia je primárně určeno pro základní a střední školy, ale samozřejmě nabízíme i termíny pro veřejnost, které budeme streamovat i na sociálních sítích,“ dodala Kateřina Bartůšková.
Samotné prohlídky jsou zdarma a probíhají prostřednictvím aplikace MS Teams. Více informací naleznou zájemci na www.virtualnevelektrarne.cz.