„Živá knihovna je zajímavý projekt, díky němuž je možné zavítat mezi žáky základních škol. Respektive oni přicházejí za námi v rámci veřejné prezentace různých firem v daném regionu. Akce je určena pro ty, kteří se rozhodují, nebo se budou rozhodovat, co po skončení základní povinné docházky. My je pochopitelně prostřednictvím kolegů z ČEZ Distribuce seznamujeme s prací energetiků a snažíme se je motivovat ke studiu na středních školách či učilištích se zaměřením na technické obory, zvláště pak elektrotechniku. Jak se ve finále rozhodnou, je pochopitelně jen na nich a rodičích,“ uvedl Martin Klacián, náborový specialista z Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.
Podle třídních učitelek 9. ročníků z českolipské ZŠ Slovanka Lucie Říhové a Zuzany Policerové se přišly se žáky do KD Krystal podívat právě pro případnou motivaci dosud váhajících, co dál. „Většina už sice má představu, kam dál, na jakou střední školu či učiliště, půjdou. Jsou ovšem i tací, co ještě nemají až tak jasno. Proto jsme s nimi zde, zda je něco osloví, je už na nich,“ řekla Lucie Říhová, čímž vlastně i potvrdila slova náborového specialisty ČEZ. Zuzana Policerová k tomu dodala: „A co je také hlavní, prezentace firem není jen o teorii, ale i praxi a názorných ukázkách. Žáci se seznámí s tím, co vše budou muset během dalšího studia absolvovat a rovnou tak mohou zvážit, zda na to vůbec mají.“
Za žáky z Libereckého kraje vyjeli za ČEZ Distribuci ostřílení montéři a technici, kteří je seznámili například s tím, co obnáší práce provozního elektrikáře v terénu či elektrické stanici a také, jak probíhá práce pod napětím i za bezproudí. Rovněž jim osvětlili, jakou odbornou střední školu či učiliště by si měli případně zvolit, kdyby se rozhodli pro některou z energetických profesí. „Potřebujeme omladit náš pracovní kolektiv, proto vítáme akce typu Živá knihovna povolání a možná opravdu někdo po skončení dalšího vzdělávání najde cestu k nám. Každopádně se nyní alespoň všichni dozvěděli, co vše obnáší práce energetika v distribuci. Že elektřina není jen o stisknutí vypínače a doma se jim rozsvítí se žárovka,“ poznamenala Lenka Janoušková, vedoucí skupiny Sítě ČEZ Distribuce v České Lípě. Ona sama je přitom důkazem, že na nejrůznějších postech najdou v ČEZ Distribuci uplatnění i ženy.
Živá knihovna povolání se v Liberci a České Lípě konala již po páté. „Z naší strany jde o podporu technického vzdělávání a nedostatkových profesí v daném kraji, knihovny se tudíž konají napříč celou republikou. Oslovujeme proto významné firmy a společnosti působící v regionu. Konkrétně na Liberecku je například nedostatek zdravotních sester, sklářů, pracovníků v textilním odvětví, ale právě i v energetice a jiných technických oborech. Jsme rádi, že i přes problematickou dobu se nám podařilo akci zorganizovat, byť v omezené míře. Všem děkujeme za účast a věříme, že vzájemné setkání žáků a odborníků daných profesí, splnilo či splní oboustranné očekávání,“ uzavírá Naděžda Vojtíšková, regionální manažerka Svazu průmyslu a dopravy ČR pro Liberecký a Královéhradecký kraj.