Zdroj: Freepik.com
Elektroenergetické datové centrum (EDC), které má sdílení elektřiny na starosti, zahájilo příjem registrací 1. srpna 2024. Sdílení energie představuje budoucnost energetiky, která v čase zásadně promění trh s energetikou a ovlivní nejen malé spotřebitele, ale také velké energetické firmy. Podle zpráv z EDC se jen za první měsíc přihlásilo ke sdílení elektřiny téměř 8 000 zájemců. Největší zájem je zatím o sdílení elektřiny „sám sobě“.
Mějte energii ve vlastní režii
Prvotní myšlenka je v zásadě jednoduchá: umožnit běžným spotřebitelům a firmám sdílet vyrobenou elektřinu s ostatními. Čím dál víc Čechů si instaluje fotovoltaické panely na střechy domů a mohou přebytečnou elektřinu poskytnout sousedům, rodině či přátelům jako aktivní zákazníci (do 11 členů) nebo elektřinu sdílet v rámci komunity (až 1000 členů). Tato praxe podporuje lokální soběstačnost i udržitelnost, protože v případě fotovoltaických elektráren hovoříme o čisté energii z obnovitelných zdrojů.
Sdílená elektřina jako cesta k větším úsporám a nezávislosti
Sdílení energie přináší revoluci do tradičního energetického systému tím, že podporuje decentralizaci a zvyšuje nezávislost spotřebitelů na velkých elektrárnách. Tento přístup dále zvyšuje odolnost vůči výpadkům, protože elektřina pochází z menších lokálních zdrojů. Sdílení elektřiny má také výrazné ekonomické přínosy: spotřebitelé mohou snížit své náklady využitím levnější nebo přebytečné energie od blízkých osob, které ji zrovna nepotřebují. Navíc ti, kteří mají přebytek elektřiny, mohou na jejím prodeji i něco vydělat. Vytváří se tak efektivní a výhodný model, který podporuje nejen ekonomiku domácností, ale i ekologické a udržitelné využívání energie.
Tip! Podívejte se na sdílení elektřiny v praxi.
Komu se vyplatí zapojit se do komunitní energetiky?
Pokud máte fotovoltaiku, ale stává se vám, že část vyrobené elektřiny nevyužijete nebo přebytky za minimální cenu posíláte zpět do sítě, dává smysl se do projektu zapojit. Můžete se stát aktivním zákazníkem a přebytky posílat do jiného odběrného místa, třeba z chalupy k sobě domů. Tam, kde se do sdílení energetiky zapojí až 1000 členů, je třeba založit tzv. energetické společenství (právnickou osobu ve formě spolku nebo družstva).
Tip! Spočítejte si, zda se vám sdílená energie vyplatí. Pomůže vám energetická kalkulačka.
Abyste mohli sdílet energii s jiným odběrným místem, je třeba mít nainstalován průběhový elektroměr. Pokud ho ještě nemáte, nainstaluje vám ho provozovatel distribuční soustavy – ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce. K tomu je třeba mít ještě elektroměrový rozvaděč, který hradí zákazník. Elektroměr je důležitý proto, že při sdílení elektřiny je nezbytné, aby sdílená elektřina byla spotřebována v 15minutovém intervalu.
Kam se obrátit, když se chcete do sdílené energetiky zapojit?
Zájemci o sdílení elektřiny mohou získat užitečné rady přímo na lince Elektroenergetického datového centra, které zajišťuje technickou správu celého procesu. Na bezplatném čísle 800 720 204 jsou dostupné základní informace o komunitní energetice a technické podrobnosti týkající se registrace ke sdílení elektřiny.
Tip! Využijte bezplatné energetické poradenství EKIS a EnKo MAS pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.