Elektřina

Chcete sdílet elektřinu? Poradíme, jak začít a ušetřit

 

Zdroj: Freepik.com

 

Elektroenergetické datové centrum (EDC), které má sdílení elektřiny na starosti, zahájilo příjem registrací 1. srpna 2024. Sdílení energie představuje budoucnost energetiky, která v čase zásadně promění trh s energetikou a ovlivní nejen malé spotřebitele, ale také velké energetické firmy. Podle zpráv z EDC se jen za první měsíc přihlásilo ke sdílení elektřiny téměř 8 000 zájemců. Největší zájem je zatím o sdílení elektřiny „sám sobě“.

 

Mějte energii ve vlastní režii

Prvotní myšlenka je v zásadě jednoduchá: umožnit běžným spotřebitelům a firmám sdílet vyrobenou elektřinu s ostatními. Čím dál víc Čechů si instaluje fotovoltaické panely na střechy domů a mohou přebytečnou elektřinu poskytnout sousedům, rodině či přátelům jako aktivní zákazníci (do 11 členů) nebo elektřinu sdílet v rámci komunity (až 1000 členů). Tato praxe podporuje lokální soběstačnost i udržitelnost, protože v případě fotovoltaických elektráren hovoříme o čisté energii z obnovitelných zdrojů.

Sdílená elektřina jako cesta k větším úsporám a nezávislosti

Sdílení energie přináší revoluci do tradičního energetického systému tím, že podporuje decentralizaci a zvyšuje nezávislost spotřebitelů na velkých elektrárnách. Tento přístup dále zvyšuje odolnost vůči výpadkům, protože elektřina pochází z menších lokálních zdrojů. Sdílení elektřiny má také výrazné ekonomické přínosy: spotřebitelé mohou snížit své náklady využitím levnější nebo přebytečné energie od blízkých osob, které ji zrovna nepotřebují. Navíc ti, kteří mají přebytek elektřiny, mohou na jejím prodeji i něco vydělat. Vytváří se tak efektivní a výhodný model, který podporuje nejen ekonomiku domácností, ale i ekologické a udržitelné využívání energie.

 

Tip! Podívejte se na sdílení elektřiny v praxi.

 

Komu se vyplatí zapojit se do komunitní energetiky?

Pokud máte fotovoltaiku, ale stává se vám, že část vyrobené elektřiny nevyužijete nebo přebytky za minimální cenu posíláte zpět do sítě, dává smysl se do projektu zapojit. Můžete se stát aktivním zákazníkem a přebytky posílat do jiného odběrného místa, třeba z chalupy k sobě domů. Tam, kde se do sdílení energetiky zapojí až 1000 členů, je třeba založit tzv. energetické společenství (právnickou osobu ve formě spolku nebo družstva).

 

Tip! Spočítejte si, zda se vám sdílená energie vyplatí. Pomůže vám energetická kalkulačka.

 

Abyste mohli sdílet energii s jiným odběrným místem, je třeba mít nainstalován průběhový elektroměr. Pokud ho ještě nemáte, nainstaluje vám ho provozovatel distribuční soustavy – ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce. K tomu je třeba mít ještě elektroměrový rozvaděč, který hradí zákazník. Elektroměr je důležitý proto, že při sdílení elektřiny je nezbytné, aby sdílená elektřina byla spotřebována v 15minutovém intervalu.

 

Kam se obrátit, když se chcete do sdílené energetiky zapojit?

Zájemci o sdílení elektřiny mohou získat užitečné rady přímo na lince Elektroenergetického datového centra, které zajišťuje technickou správu celého procesu. Na bezplatném čísle 800 720 204 jsou dostupné základní informace o komunitní energetice a technické podrobnosti týkající se registrace ke sdílení elektřiny.

 

Tip! Využijte bezplatné energetické poradenství EKIS a EnKo MAS pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.

8. 10. 2024

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Kdy a komu se vyplatí změnit tarifní sazbu elektřiny?

Kdy a komu se vyplatí změnit tarifní sazbu elektřiny?

Neplatíte za elektřinu zbytečně víc, než musíte? Vysvětlíme vám, kdy máte nárok změnit distribuční sazbu a využívat tak výhodnější tarif. V případě, že jste si právě pořídili tepelné čerpadlo nebo elektromobil, vyplatí se vám sazbu změnit.

15. 7. 2024
Fixace cen elektřiny a plynu. Má smysl?

Fixace cen elektřiny a plynu. Má smysl?

V situaci, kdy si vybíráte nového dodavatele elektřiny nebo plynu či budete měnit stávající smlouvu, je třeba přemýšlet o fixaci. Jedná se v podstatě o příslib, že během smluvené doby se vám nijak nezvýší cena za energie. Má to ale smysl v roce 2023, kdy platí zastropování cen energií?

3. 10. 2023
Příspěvek na elektřinu 2023. Na co máte nárok a co už neplatí?

Příspěvek na elektřinu 2023. Na co máte nárok a co už neplatí?

Loňský rok se nesl ve znamení kolísavých cen energií a finančních problémů, kterým čelila nejedna domácnost. Během energetické krize v roce 2022 měli občané možnost požádat si o celou řadu mimořádných příspěvků a finanční pomoci. Jak to ale bude v roce 2023? Zjistěte, na co máte nárok a co se od loňského podzimu změnilo.

17. 9. 2023
Co všechno obnáší připojení elektřiny do novostavby?

Co všechno obnáší připojení elektřiny do novostavby?

Zavedení elektřiny do novostavby není tak těžký proces, jak se může na první pohled zdát. Co vás čeká a nemine, než si doma konečně posvítíte?

4. 9. 2023
Vše, co potřebujete vědět pro snadný přepis energií

Vše, co potřebujete vědět pro snadný přepis energií

Jste v situaci, že se stěhujete, pronajímáte si byt nebo kupujete novou nemovitost? Dřív nebo později přijde čas na přepis energií. Poradíme vám, jak na to.

24. 1. 2023

Nejčtenější články