Zdroj: Freepik.com
Proč vyřešit přepis energií co nejdříve?
Pokud se stěhujete na novou adresu nebo jste našli nového nájemníka či kupce pro svou nemovitost či došlo k úmrtí, je třeba zařídit přepis energií. Řešit byste to měli co nejdříve, aby nedošlo k černému odběru. Přepis energií bude snazší, pokud budou obě strany spolupracovat. Nenastane tak situace, kdy ten, kdo odchází, ukončí smlouvu a nový zákazník se přihlásí až s určitou časovou prodlevou. Během této doby, kdy k odběrnému místu není nikdo přihlášen a elektřina, resp. plyn, se dále odebírá, totiž dochází k černému odběru.
Tip! Máte podezření, že na odběrném místě došlo k černému odběru? Přečtěte si, jak to vyřešit.
V jakých případech je třeba přepis energií vyřešit?
- Nakupujete nebo prodáváte nemovitost.
- Přestěhovali jste se do nové pronajaté nemovitosti nebo pronajímáte nemovitost novému nájemníkovi.
- Došlo k úmrtí a vyřizujete pozůstalost.
Jak dlouho trvá přepis energií?
Délka celého procesu se odvíjí od toho, zda do hry vstupuje i změna dodavatele, nebo se jedná pouze o přepis energií od stejného dodavatele na jinou osobu. Pokud se bude měnit pouze zákazník, ale dodavatel zůstane stejný, přepis odběrného místa bude trvat zhruba 2 týdny. Budete-li zároveň vyřizovat změnu dodavatele, přepis může trvat i 1 měsíc.
Jak na jednoduchý přepis energií?
Nejjednodušší způsob přepisu je online. U nás se přihlásíte do aplikace MŮJ ČEZ a vše vyřešíte z pohodlí domova. Pokud ale preferujete osobní schůzku, není problém přijít za námi na pobočku – rádi vám s přepisem pomůžeme. Seznam kontaktních míst najdete zde.
K přepisu energií budete potřebovat následující dokumenty:
- žádost o ukončení smlouvy nebo čestné prohlášení (v případě úmrtí nebo nemožnosti kontaktování původního odběratele),
- předávací protokol se stavem elektroměru,
- novou smlouvu pro domácnost nebo podnikatele.
Jak postupovat, když s vámi původní odběratel nekomunikuje?
Někdy se může stát, že původní odběratel přestane komunikovat, ale vy potřebujete přepis energií vyřešit co nejrychleji. V takovém případě o tom určitě informujte dodavatele. Bude vám stačit čestné prohlášení, že původní odběratel není k dostižení a v nemovitosti už se nenachází. Dodavatel ho pak automaticky odhlásí a novým odběratelem se stanete vy.
Na co si dát při přepisu energií pozor?
V ideálním případě je dobré domluvit se s původním odběratelem a řešit přepis společně. Ne vždy to ale lze. Pokud původní odběratel podá žádost o ukončení smlouvy, ale neuvede v ní jméno nového odběratele, a zároveň si nový odběratel včas nesjedná uzavření smlouvy, může dojít nejen k černému odběru, ale také k demontování měřidla. Snažte se všechny dokumenty odevzdat dodavateli včas bez zbytečných časových průtahů a v případě problémů dodavatele o všem informujte.