Zdroj: Freepik.com
Solární energie pro vytápění nebo ohřev vody
Slunce je největším a zároveň nevyčerpatelným zdrojem energie naší planety, který jsme se naučili využívat. Fotovoltaická elektrárna vyrábí díky slunečnímu svitu čistou elektrickou energii bez jakýchkoli emisí nebo nutnosti doplňování paliva. Není hlučná a jejím provozem nevzniká žádný odpad. Průměrná životnost fotovoltaiky se pohybuje kolem 25 až 30 let. Každým rokem se zvyšuje počet domácností, které fotovoltaiku využívají pro vytápění domácnosti nebo ohřev vody a také k dobíjení elektromobilu. Tzv. zelená energie je jednou z priorit Evropy, a tak se fotovoltaika objevuje na střechách rodinných i bytových domů stále častěji.
Jak si pomocí solárních panelů vyrobíte vlastní elektřinu?
Princip fungování fotovoltaiky je jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát. Každý solární panel se skládá z polovodičových článků, které pracují na principu fotoelektrického jevu. Fotony slunečních paprsků uvolňují ze solárních článků (krystalické mřížky křemíku) elektrony, které se přeměňují na stejnosměrný elektrický proud. Ten se transformuje přes měniče na proud střídavý, který se běžně používá v domácnostech. Tak si díky slunečnímu záření vyrobíte pomocí fotovoltaiky svou vlastní elektřinu. Fotovoltaika funguje celou dobu bez obsluhy a s velmi nízkými nároky na údržbu.
Zdroj: Freepik.com
Vlastní elektřinu už máte, ale co když nestačí nebo vznikne přebytek?
Vyrobili jste si vlastní elektřinu, ale co se s ní bude dít dál? Fotovoltaika vyrobí nejvíc elektřiny během poledne nebo za jasného slunečného počasí. Vy ji ale všechnu nespotřebujete okamžitě. Kam se tedy přebytečná elektřina dostane? Možnosti jsou dvě. Buď pošlete přetok do distribuční sítě (pokud si u ČEZ sjednáte produkt Elektřina pro soláry, tak vám pak při vyúčtování snížíme částku za elektřinu, kterou ze sítě spotřebujete, když vám vlastní výroba nestačí), nebo si přebytek schováte do bateriového úložiště. Battery box je schránka velká zhruba jako lednice, v níž skladujete svou vyrobenou elektřinu do doby, než ji budete potřebovat. V tomto případě tak k distributorovi nic nepřeteče a vy budete mít elektřinu i během výpadku sítě. Battery box se v takovém případě přepne do nouzového režimu a bude spotřebiče dotovat uloženou elektřinou.
Zdroj: Freepik.com
Solární panely vyrábějí elektřinu i při zatažené obloze, ale se sníženým výkonem
Fotovoltaika nepracuje 24/7 se stálým výkonem. Vždy záleží na denní době i počasí. Když je zataženo, mraky absorbují a odrážejí sluneční světlo. Fotovoltaika pracuje stále, ale se sníženým výkonem, takže nevyrobí tolik elektřiny jako při přímém slunečním záření. Fotovoltaika s bateriovým úložištěm od ČEZ je řízena inteligentním systémem, který dokáže odhadnout výrobu elektřiny i na několik hodin dopředu. Elektřinu tak budete mít k dispozici i v ranních a večerních hodinách, kdy je výroba nižší, ale spotřeba vysoká. Elektřina se bude akumulovat v baterii především přes poledne, kdy je výroba nejvyšší a spotřeba naopak nejnižší, čímž radikálně snížíte spotřebu elektřiny objektu z připojené distribuční sítě.
Tip: Nemáte vlastní baterii? Vyzkoušejte vzdálenou virtuální baterii od ČEZ