
Zdroj: Freepik.com
Právě vyrobenou elektřinu nestíháte spotřebovat? Sdílejte ji
Sdílení elektřiny je moderní způsob, jak efektivně využívat energii z obnovitelných zdrojů, například z fotovoltaiky. Umožňuje nejen jednotlivcům, ale i celým společenstvím sdílet přebytečnou elektřinu s dalšími odběrnými místy. Je ideální pro každého, kdo chce maximálně využít vlastní vyrobenou energii a zároveň snížit náklady na elektřinu. Máte fotovoltaiku nebo znáte někoho, kdo ji má a byl by ochoten se s vámi o elektřinu podělit? Směle do toho.
V České republice se sdílení elektřiny spustilo v srpnu 2024 a do systému se od té doby zapojilo přes 13 000 lidí, kteří dohromady sdíleli více než 1060 MWh elektřiny. Sdílení funguje tak, že vyrobenou elektřinu, kterou sami v daný moment nevyužijete, můžete okamžitě poslat na jiné odběrné místo, třeba z rodinného domu v Jičíně do bytu v Praze. Důležité však je, že elektřina musí být spotřebována v rámci stejného patnáctiminutového intervalu, ve kterém byla vyrobena. Tento systém přináší řadu výhod a umožňuje efektivnější a ekologičtější nakládání s energií.
Výhody sdílení elektřiny:
✅ Sdílíte přebytky elektřiny z vlastní výroby, takže ušetříte za elektřinu odebranou ze sítě.
✅ Investice do fotovoltaiky se vám vrátí rychleji. Přebytky můžete sdílet s rodinou, přáteli či sousedy.
✅ Využíváním elektřiny z obnovitelných zdrojů snížíte uhlíkovou stopu.
Pozn.: Sdílenou elektřinu lze distribuovat po celé ČR, ale energetická společenství mají omezení. Sdílení je možné pouze v rámci Prahy nebo nejvýše tří sousedních obcí s rozšířenou působností. Zákon také určuje maximální počet míst ve skupině. Přeshraniční sdílení do jiných států není povoleno.
Máte fotovoltaiku a chcete sdílet elektřinu? Požadavky na výrobnu a odběrné místo
Pro sdílení elektřiny musí být výrobna plně funkční a připojená k distribuční síti s povolením pro dodávku přetoků. Dále musí být v souladu s požadavky UTP/PPP, mít schválenou možnost dodávek přebytků do sítě a rezervovaný výkon vyšší než 0 kW. Zákazník musí využívat svůj výrobní EAN a mít uzavřenou smlouvu na výkup přebytků nebo jinou dohodu s obchodníkem. Odběrné místo musí umožňovat instalaci průběhového elektroměru. Technické požadavky vám sdělí váš distributor (ČEZ, EG.D, PREdistribuce).
5 kroků ke sdílené elektřině
- Nejprve se registrujte do portálu Elektroenergetického datového centra (EDC).
- Vytvořte skupinu sdílení a přidejte odběrná místa těch, s nimiž chcete elektřinu sdílet.
- Ujistěte se, že všechna zapojená odběrná místa mají nainstalovány průběhové elektroměry. Pokud ne, požádejte příslušného distributora o jejich instalaci.
- Nastavte alokační klíč a stanovte si pravidla pro rozdělování vyrobené elektřiny mezi členy skupiny. Musíte si také promyslet, kdo bude správcem celé skupiny, a dohodnout si finanční podmínky poskytování elektřiny. Bude to bezplatně, nebo za poplatek?
- Po schválení žádosti ze strany EDC můžete v rámci skupiny začít sdílet elektřinu.
Modelový příklad, jak by mohlo sdílení elektřiny vypadat v praxi:
Jana a Jirka žijí v rodinném domku v Dolní Břežanech a loni si pořídili fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 10 kW. Přes den ale většinu elektřiny nespotřebují, protože oba pracují v Praze. Často tak mají přebytky, které pak musí prodávat zpět do sítě. Nově teď ale mohou manželé elektřinu sdílet, a tak se rozhodli, že propojí svůj rodinný dům s pražským bytem svých příbuzných, kteří jsou v důchodu. Stačilo jen 5 kroků uvedených výše a příbuzní ušetřili za elektřinu, protože část elektřiny, kterou by jinak kupovali od dodavatele, získali od Jany a Jirky. Ti zase lépe využívají svou fotovoltaickou elektrárnu, sdílení funguje na dálku a celá rodina snížila uhlíkovou stopu.