Elektřina

Jak se přihlásit ke sdílené elektřině a co je k tomu potřeba?

Zdroj: Freepik.com

 

Právě vyrobenou elektřinu nestíháte spotřebovat? Sdílejte ji

Sdílení elektřiny je moderní způsob, jak efektivně využívat energii z obnovitelných zdrojů, například z fotovoltaiky. Umožňuje nejen jednotlivcům, ale i celým společenstvím sdílet přebytečnou elektřinu s dalšími odběrnými místy. Je ideální pro každého, kdo chce maximálně využít vlastní vyrobenou energii a zároveň snížit náklady na elektřinu. Máte fotovoltaiku nebo znáte někoho, kdo ji má a byl by ochoten se s vámi o elektřinu podělit? Směle do toho.

 

V České republice se sdílení elektřiny spustilo v srpnu 2024 a do systému se od té doby zapojilo přes 13 000 lidí, kteří dohromady sdíleli více než 1060 MWh elektřiny. Sdílení funguje tak, že vyrobenou elektřinu, kterou sami v daný moment nevyužijete, můžete okamžitě poslat na jiné odběrné místo, třeba z rodinného domu v Jičíně do bytu v Praze. Důležité však je, že elektřina musí být spotřebována v rámci stejného patnáctiminutového intervalu, ve kterém byla vyrobena. Tento systém přináší řadu výhod a umožňuje efektivnější a ekologičtější nakládání s energií.

Výhody sdílení elektřiny:

✅ Sdílíte přebytky elektřiny z vlastní výroby, takže ušetříte za elektřinu odebranou ze sítě.

Investice do fotovoltaiky se vám vrátí rychleji. Přebytky můžete sdílet s rodinou, přáteli či sousedy.

✅ Využíváním elektřiny z obnovitelných zdrojů snížíte uhlíkovou stopu.

 

Pozn.: Sdílenou elektřinu lze distribuovat po celé ČR, ale energetická společenství mají omezení. Sdílení je možné pouze v rámci Prahy nebo nejvýše tří sousedních obcí s rozšířenou působností. Zákon také určuje maximální počet míst ve skupině. Přeshraniční sdílení do jiných států není povoleno.

 

Máte fotovoltaiku a chcete sdílet elektřinu? Požadavky na výrobnu a odběrné místo

Pro sdílení elektřiny musí být výrobna plně funkční a připojená k distribuční síti s povolením pro dodávku přetoků. Dále musí být v souladu s požadavky UTP/PPP, mít schválenou možnost dodávek přebytků do sítě a rezervovaný výkon vyšší než 0 kW. Zákazník musí využívat svůj výrobní EAN a mít uzavřenou smlouvu na výkup přebytků nebo jinou dohodu s obchodníkem. Odběrné místo musí umožňovat instalaci průběhového elektroměru. Technické požadavky vám sdělí váš distributor (ČEZ, EG.D, PREdistribuce).

 

5 kroků ke sdílené elektřině

  1. Nejprve se registrujte do portálu Elektroenergetického datového centra (EDC).
  2. Vytvořte skupinu sdílení a přidejte odběrná místa těch, s nimiž chcete elektřinu sdílet.
  3. Ujistěte se, že všechna zapojená odběrná místa mají nainstalovány průběhové elektroměry. Pokud ne, požádejte příslušného distributora o jejich instalaci.
  4. Nastavte alokační klíč a stanovte si pravidla pro rozdělování vyrobené elektřiny mezi členy skupiny. Musíte si také promyslet, kdo bude správcem celé skupiny, a dohodnout si finanční podmínky poskytování elektřiny. Bude to bezplatně, nebo za poplatek?
  5. Po schválení žádosti ze strany EDC můžete v rámci skupiny začít sdílet elektřinu.

 

Modelový příklad, jak by mohlo sdílení elektřiny vypadat v praxi:

Jana a Jirka žijí v rodinném domku v Dolní Břežanech a loni si pořídili fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 10 kW. Přes den ale většinu elektřiny nespotřebují, protože oba pracují v Praze. Často tak mají přebytky, které pak musí prodávat zpět do sítě. Nově teď ale mohou manželé elektřinu sdílet, a tak se rozhodli, že propojí svůj rodinný dům s pražským bytem svých příbuzných, kteří jsou v důchodu. Stačilo jen 5 kroků uvedených výše a příbuzní ušetřili za elektřinu, protože část elektřiny, kterou by jinak kupovali od dodavatele, získali od Jany a Jirky. Ti zase lépe využívají svou fotovoltaickou elektrárnu, sdílení funguje na dálku a celá rodina snížila uhlíkovou stopu.

 

 

 

 

24. 2. 2025

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Chcete sdílet elektřinu? Poradíme, jak začít a ušetřit

Chcete sdílet elektřinu? Poradíme, jak začít a ušetřit

Sdílená nebo také komunitní energetika je téma, o kterém se teď hodně mluví. Co to vůbec znamená a jaké benefity by sdílení elektřiny mělo přinést?

8. 10. 2024
Kdy a komu se vyplatí změnit tarifní sazbu elektřiny?

Kdy a komu se vyplatí změnit tarifní sazbu elektřiny?

Neplatíte za elektřinu zbytečně víc, než musíte? Vysvětlíme vám, kdy máte nárok změnit distribuční sazbu a využívat tak výhodnější tarif. V případě, že jste si právě pořídili tepelné čerpadlo nebo elektromobil, vyplatí se vám sazbu změnit.

15. 7. 2024
Fixace cen elektřiny a plynu. Má smysl?

Fixace cen elektřiny a plynu. Má smysl?

V situaci, kdy si vybíráte nového dodavatele elektřiny nebo plynu či budete měnit stávající smlouvu, je třeba přemýšlet o fixaci. Jedná se v podstatě o příslib, že během smluvené doby se vám nijak nezvýší cena za energie. Má to ale smysl v roce 2023, kdy platí zastropování cen energií?

3. 10. 2023
Příspěvek na elektřinu 2023. Na co máte nárok a co už neplatí?

Příspěvek na elektřinu 2023. Na co máte nárok a co už neplatí?

Loňský rok se nesl ve znamení kolísavých cen energií a finančních problémů, kterým čelila nejedna domácnost. Během energetické krize v roce 2022 měli občané možnost požádat si o celou řadu mimořádných příspěvků a finanční pomoci. Jak to ale bude v roce 2023? Zjistěte, na co máte nárok a co se od loňského podzimu změnilo.

17. 9. 2023
Co všechno obnáší připojení elektřiny do novostavby?

Co všechno obnáší připojení elektřiny do novostavby?

Zavedení elektřiny do novostavby není tak těžký proces, jak se může na první pohled zdát. Co vás čeká a nemine, než si doma konečně posvítíte?

4. 9. 2023

Nejčtenější články