Zdroj: Unsplash
Proč si pořídit solární panely na střechu
Jedním z hlavních důvodů instalace solárních panelů bývá finanční úspora. Pořizovací cena je sice vyšší, avšak účty za elektřinu se vám rozhodně sníží. Investice do fotovoltaiky by se vám mohla vrátit přibližně za 10 let v závislosti na typu systému, v určitých případech to může být i dříve. Můžete také čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Výše státního příspěvku může být až 225 000 Kč, ČEZ vám navíc dotaci kompletně zařídí a garantuje její získání.
TIP: ČEZ vám může pomoci s vlastním návrhem domácí elektrárny, abyste její potenciál využili skutečně naplno. Další výhodou fotovoltaické elektrárny je fakt, že vyrobenou elektřinu můžete využít také na ohřev vody, nebo si ji ukládat na pozdější využití do baterií. Lze ji také použít pro chod tepelného čerpadla a ohřev teplé vody, v létě pro chlazení a v mezidobí vytápění domácnosti za minimální náklady.
Solární panely jsou ekologické
Dalšími důvody, kvůli kterým se lidé rozhodují pro fotovoltaiku, jsou ekologičnost a určitá energetická soběstačnost. Nemusíte se totiž spoléhat na dodávku elektřiny pouze z okolních zdrojů, jelikož si ji pro vlastní potřeby vyrobíte sami. A to navíc šetrně vůči životnímu prostředí. Během dvou až tří let solární panely vyrobí tolik energie, kolik bylo využito na jejich výrobu a přepravu do Evropy.
Jak vybrat solární panely
Většina fotovoltaických panelů, které najdete na trhu, je vyrobena z křemíku. Liší se od sebe způsobem výroby, a tak můžete narazit na následující tři typy panelů.
- Monokrystalické panely – vykazují nejvyšší účinnost a bývají nepatrně dražší, disponují však nejdelšími zárukami.
- Polykrystalické panely – jejich výroba je levnější a jednodušší, a proto je pořídíte za nižší cenu, nicméně ve srovnání s těmi monokrystalickými mají nižší výkon a účinnost.
- Amorfní panely – patří k méně rozšířeným a jsou nejméně účinné. Jejich velkou předností je schopnost vyrábět elektřinu i z rozptýleného světla. Díky tomu fungují velmi dobře i na podzim a v zimě.
Zdroj: Bigstock
Umístění solárních panelů
Na účinnost solárních panelů má výrazný vliv také jejich umístění. Optimálního výkonu solárních panelů dosáhnete, pokud je nainstalujete na jižně situovanou střechu s náklonem přibližně 35 stupňů. Panely budou bez problémů fungovat i při východní či západní orientaci, v takovém případě ale počítejte s nižší výrobou než u jižní orientace. Nemusíte se bát, nejedná se o nikterak extrémní pokles. Mějte však na paměti i další faktory ovlivňující přísun světla, jako je stínící komín, koruny stromů nebo třeba dům vašeho souseda. Solární panely vám nainstaluje firma. V případě, že to děláte sami, použijte k instalaci pracovní plošinu, na které panely opatrně zvednete.