Pokud jste v předpisu SIPO nenašli zálohu na elektřinu, nebo je tato záloha nižší než obvykle, je to tím, že jsme Vám do záloh zohlednili příspěvek státu na energie tzv. úsporný tarif a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie (POZE). Více informací v textu níže

 


Díky LNG zajistíme třetinu české spotřeby plynu

Zásadní krok pro posílení energetické bezpečnosti České republiky a snížení energetické závislosti na Rusku. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se Skupinou ČEZ zajistilo pro Česko pronájem podílu kapacity v budovaném plovoucím LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu.

Skupina ČEZ se podílí na zajištění energetické bezpečnosti Česka

Za účasti představitelů české a nizozemské vlády a zástupců ČEZ 8. září 2022 zahájil provoz plovoucí LNG terminál v nizozemském Eemshavenu. LNG terminál se podařilo připravit a zprovoznit v rekordním čase během několika měsíců. Zařízení umožní zpracovat až osm miliard kubíků plynu ročně, z toho tři miliardy jsou určeny pro Českou republiku, což je objem rovnající se přibližně třetině české roční spotřeby. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se Skupinou ČEZ zajistilo již dříve jak pronájem části kapacity v novém terminálu, tak i cesty pro přepravu plynu do Česka.

Zajistili jsme LNG pro pokrytí třetiny spotřeby

3 miliardy kubíků plynu ročně z celkových osmi, které je schopný terminál zpracovat, jsou určené pro ČR.

LNG máme zajištěno na několik let dopředu

Kapacitu v terminálu máme zajištěnou na pět let od září 2022 do září 2027.

Máme tým zkušených odborníků

Obchodování s energiemi zajišťuje početný tým našich odborníků z nejrůznějších oborů.

O LNG terminálu

Zařízení o celkové roční kapacitě 8 miliard kubických metrů nacházející se v přístavu Eemshaven v provincii Groningen tvoří dvě plavidla, Golar Igloo a Exmar S188, umožňující skladování a zpětné zplyňování (FSRU). Do terminálu se bude na speciálně upravených tankerech dovážet zkapalněný zemní plyn, který se po ohřátí v terminálu a převedení do plynného skupenství vpustí do soustavy přepravních plynovodů. Vedle ČEZ si kapacity v terminálu vyblokovaly další známé energetické společnost, nizozemský Shell a francouzská Engie.