Bezpečnost
Problematika bezpečnosti, jakosti a ochrany životního prostředí tvoří vzájemně propojený celek. Proto jsou tyto oblasti v rámci ČEZ provázány i z hlediska integrovaného řízení.
Výkon pracovní činnosti je v mnoha ohledech rizikovější než běžný soukromý život. Bezpečnost na pracovišti, její dodržování a vyžadování proto stojí při všech aktivitách společností napříč celou ekonomikou na prvním místě. Co by firmě a jejím zaměstnancům bylo platné vytváření zisku, překračování plánů výroby nebo růst platů, kdyby dosahování těchto met nebylo striktně vázané na současné dodržování základních principů bezpečnosti? Právě důsledné lpění na bezpečnosti je přitom zárukou, že ekonomické a sociální úspěchy firmy budou mít šanci pokračovat dlouhodobě a neskončí s první velkou provozní havárií, ztrátami na životech nebo krachem společnosti v důsledku ignorování základních bezpečnostních principů. Náklady na bezpečnost nejsou nikdy nízké. Ve srovnání s nevyčíslitelnými hodnotami případných katastrof vzniklých nedodržováním pravidel bezpečnosti však jde o cenu více než malou a rozumnou.
Společnost ČEZ jako provozovatel výrobních kapacit na bázi využití jaderné energie tuto logiku ctí a při své veškeré činnosti jednoznačně preferuje nadřazenost základních principů bezpečnosti. Takový přístup vždy byl, je a bude hlavním imperativem naší strategie a současně velkou zárukou pro celou společnost a prostředí, v němž společnost ČEZ vytváří hodnoty.
Vrcholovým dokumentem v oblasti bezpečnosti a ochrany životního prostředí je "Politika bezpečnosti a ochrany životního prostředí".
Představenstvo ČEZ, a. s., si plně uvědomuje a bez výhrad přijímá odpovědnost ve smyslu platné legislativy i mezinárodních závazků České republiky za zajištění bezpečnosti a ochrany:
- výrobních zdrojů,
- jednotlivců i společnosti,
- životního prostředí,
- kritické infrastruktury.
Pro naplnění Politiky bezpečnosti a ochrany životního prostředí se představenstvo ČEZ, a. s., a statutární orgány ostatních společností ve Skupině ČEZ zavazují vytvořit a rozvíjet odpovídající podmínky a dostatečné lidské i finanční zdroje, účinné řídící struktury a kontrolní mechanismy.
Příloha - Politika bezpečnosti a ochrany životního prostředí
Kultura bezpečnosti
Kultura bezpečnosti je definována jako soubor charakteristik a osobních postojů v organizaci a myšlení lidí, který zajišťuje, že problémům bezpečnosti je věnována nejvyšší priorita, odpovídající jejich významnosti.
Kulturu bezpečnosti popisují následující principy [zdroj: WANO]
- 1. Každý je osobně odpovědný za bezpečnost.
- 2. Vedoucí demonstrují svoje postoje k bezpečnosti.
- 3. Nastolujeme atmosféru vzájemné důvěry (např. netrestáme neúmyslné chyby)
- 4. Při rozhodování zohledňujeme „bezpečnost na prvním místě“.
- 5. Jadernou technologii respektujeme jako zvláštní a jedinečnou.
- 6. Podporujeme zvídavý přístup.
- 7. Učíme se z chyb (jsme učící se organizace).
- 8. Úroveň bezpečnosti trvale ověřujeme.
Úroveň kultury bezpečnosti je veličina, kterou není možno přímo a exaktně změřit, přesto má zásadní vliv na chování pracovníků, styl řízení i úroveň technologie. Proto jsou ve Skupině ČEZ periodicky prováděny průzkumy kultury bezpečnosti, které umožní definovat slabé a silné stránky v jednotlivých oblastech bezpečnosti a na tato zjištění reagovat. Porovnání časové řady průzkumů umožní vyhodnotit účinnost korektivních opatření.
Principy kultury bezpečnosti jsou plně integrovány do Politiky bezpečnosti a ochrany životního prostředí, kterou schválilo představenstvo a vydal příkazem generální ředitel ČEZ, a. s.
Ochrana Skupiny ČEZ
Pro naplnění Politiky Ochrany představenstvo ČEZ, a. s., a statutární orgány ostatních dotčených společností ve Skupině ČEZ vytvářejí a rozvíjejí odpovídající podmínky a dostatečné lidské i finanční zdroje, účinné řídící struktury a kontrolní mechanismy.
1.1 Závazek statutárních orgánů společností Skupiny ČEZ v oblasti ochrany Skupiny ČEZ
Statutární orgány společností Skupiny ČEZ si uvědomují existenci reálných hrozeb v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti, oblasti ochrany informací, projektů a zájmů a dále v oblasti zabezpečení jaderného zařízení (JZ) a jaderných materiálů (JM) a ochrany kritické infrastruktury a důležitost zajištění ochrany SKČ ve všech těchto oblastech.
Statutární orgány společností Skupiny ČEZ si uvědomují svoji odpovědnost za bezpečnost SKČ a proto, v souladu se strategií SKČ, aktivně podporují zajištění ochrany SKČ.
Statutární orgány společností Skupiny ČEZ se zároveň aktivně podílejí na hodnocení efektivnosti systému řízení a zajištění ochrany SKČ a poskytují odpovídající zdroje nutné k dosažení cílů stanovených pro jednotlivé oblasti ochrany SKČ v přílohách tohoto dokumentu.
Pro adekvátní podporu zajištění ochrany SKČ stanoví Představenstvo ČEZ, a. s., osobu odpovědnou za nastavení efektivního systému řízení ochrany SKČ a zajištění adekvátních zdrojů k dosažení stanovených cílů SKČ v oblasti ochrany generálního ředitele ČEZ, a. s.
1.2 Odpovědnost za ochranu Skupiny ČEZ
Generální ředitel ČEZ, a. s., deleguje dílčí odpovědnosti a s tím spojené pravomoci za nastavení efektivního systému řízení ochrany SKČ a zajištění adekvátních zdrojů k dosažení cílů SKČ v oblasti ochrany v souladu se systémem řízení SKČ.
Za zajištění ochrany SKČ odpovídají členové statutárních orgánů a zaměstnanci společností Skupiny ČEZ v rozsahu své pracovní náplně, svých odpovědností a kompetencí.
Vedoucí na všech úrovních řízení odpovídají za výkon kontrolních funkcí v oblasti ochrany SKČ v rozsahu své působnosti.
1.3 Vize Skupiny ČEZ v oblasti ochrany Skupiny ČEZ
Zajistit odpovídající úroveň ochrany SKČ v souladu s platnou legislativou, mezinárodními standardy a doporučeními.
Zajistit spolehlivé poskytování produktů a služeb všem zákazníkům a partnerům SKČ a to pomocí kontinuálního vzdělávání a přípravy odborného personálu a všech uživatelů informací a informačních a technologických systémů, správy a rozvoje informačních a technologických systémů, efektivního řízení rizik a zavádění adekvátních bezpečnostních opatření.