V obou jaderných elektrárnách auditoři ověřovali, zda systém ochrany životního prostředí odpovídá závazným požadavkům normy. Kontrolovali dokumentaci a i to, jak elektrárny ochranu životního prostředí reálně naplňují během provozu. Letos byl audit zaměřen například na nakládání s oleji a hořlavými látkami, práci se surovou a odpadní vodou nebo na systém výcviku zaměstnanců.
„Můžeme opět potvrdit, že zavedený a uplatňovaný systém ochrany životního prostředí je na obou lokalitách elektráren funkční, efektivní a ve shodě s požadavky normy systému řízení ochrany životního prostředí. To společně s cílenou přípravou a propracovaným systémem výcviku personálu zajišťuje šetrný a odpovědný provoz obou elektráren ve vztahu k životnímu prostředí,“
Pro elektrárny nejde o jedinou letošní prověrku. Obě na podzim prošly důkladnou kontrolou od odborníků z Mezinárodní agentury pro atomovou bezpečnost. „Obě elektrárny provozujeme s maximálním důrazem na bezpečnost a kvalitu, což znamená i ochranu životního prostředí. Mezinárodní mise a audity nám přinášejí důležitou zpětnou vazbu, že v těchto klíčových oblastech jdeme správným směrem,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ.
Ročně ČEZ v Temelíně do oblasti ochrany životního prostředí investuje desítky miliónů korun. „Snažíme se šetřit energiemi i vodou. Pokračujeme v zateplování budov, optimalizujeme provoz chladicích věží pomocí umělé inteligence nebo prostřednictvím modernizací snižujeme vlastní spotřebu elektrárny,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Ročně se díky oběma jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Elektrárna Temelín je držitelem certifikátu systému řízení ochrany životního prostředí (EMS certifikát) od roku 2004. Nový certifikát má platnost na tři roky. Každý rok pak elektrárna musí plnění požadavků mezinárodní normy auditorům prokázat během dílčích auditů. Na jihu Čech patří mezi deset firem, které podle auditorů Det Norske Veritas GL splňují mezinárodní ekologické požadavky.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 14,2 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.