Přečerpávací elektrárny jsou významným činitelem při pokračující dekarbonizaci a modernizaci energetiky. Stále rostoucí množství lokálních a obnovitelných zdrojů vede k větší potřebě zdrojů, které dokáží rychle reagovat na výkyvy ve spotřebě energie. Právě přečerpávací elektrárny dokáží rychle najet a začít vyrábět, i naopak uchovat přebytky elektřiny na potřebnou dobu. Díky těmto vlastnostem byl loni tento typ elektráren využíván o 72 % častěji než před 10 lety.
„Dalešice umí najet na plný výkon v čase 60 sekund, což z nich dělá v této disciplíně „nejrychlejší“ elektrárnu Skupiny ČEZ. Objem vody v plné horní nádrži tady umožňuje vyrobit v rámci jednoho cyklu 2,3 milionu kWh,“
Dosažení historicky nejvyšší výroby dalešické elektrárny je symbolickým dárkem pro dva pracovníky červené směny elektrárny, pana Pavla Jílka a Miroslava Tesaře, kteří v elektrárně pracují čtyři desítky let. Svoji poslední směnu před odchodem do zaslouženého důchodu stráví 31.12., kdy elektrárna dosáhne nové nejvyšší roční výroby elektřiny, na které se oba pracovníci celý svůj profesní život podíleli.
„Pan Miroslav Tesař je strojník červené směny, který zde pracuje od roku 1979. Jeho kolega provozní elektrikář Pavel Jílek nastoupil v roce 1980 do údržby a o čtyři roky později přestoupil do směn, kde pracuje dodnes. Děkuji oběma našim kolegům za jejich celoživotní poctivou práci a mám radost, že právě oni byli při vzniku nového významném milníku naší vodní elektrárny,“
Dosud nejvyšší výrobu za 42letou historii dosáhli energetici na tomto vodním díle, které bylo vybudováno jako zásobárna vody pro nedalekou Jadernou elektrárnu Dukovany s víceúčelovým využitím pro regulaci toku řeky a k rekreačním účelům v roce 2015. V posledních letech zastává nezastupitelnou úlohu především v oblasti regulace energetických špiček přenosové soustavy. Vodní kaskáda přehrad Dalešice a Mohelno současně plní další strategickou úlohu zajištění napětí a proudu pro Dukovany v případě tzv. blackoutu.