Hnízdění sokolů stěhovavých podporuje ČEZ dlouhodobě ve svých elektrárnách Tušimice, Ledvice, Počerady, Prunéřov, Mělník, Trmice a nyní i v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, kde sokolí páry zahnízdily úplně poprvé. Celkem v průběhu 9 let z elektrárenských hnízd vzlétlo 84 mladých sokolů. Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem, který z České republiky zcela vymizel, ale v posledních letech se ornitologům podařilo populaci sokolů na naše území navrátit. Jejich hnízdiště se obvykle nachází ve výškách nad 100 m. Proto se energetici v Dukovanech už před třemi lety rozhodli využít výšku ventilačních komínů a na každý umístili jednu budku k zahnízdění.
Kontrola hnízdiště v minulém týdnu přinesla ještě jedno překvapení, v podobě čtyř malých mláďat starých jen pár dnů „Bylo to příjemné překvapení. Jedná se o mladý pár sokolů, a proto jsou pro mě sokolí čtyřčata nečekaným, ale krásným překvapením. Budu se opakovat, ale Skupinu ČEZ lze bez nadsázky označit za největší sokolí farmu v republice. Navíc byla bezesporu průkopníkem ochrany sokola stěhovavého v průmyslových lokalitách.“ říká ornitolog Václav Beran a výzkumný pracovník společnosti ALKA Wildlife o.p.s . Instalovaná fotopast potvrdila dobrý stav sokolí rodinky. O radostný dárek se energetici rozhodli podělit s veřejností prostřednictvím fotografií pořízených z instalované fotopasti, které umisťují na www.aktivnizona.cz. Jejich prostřednictvím mohou lidé zasílat návrhy na jména, kterými energetici sokoly pojmenují.
Střežené prostory jaderných elektráren poskytují sokolům i zabezpečení proti ztrátám vajíček, ke kterému v přírodních podmínkách občas dochází. Zahnízdění sokolího páru proto ornitology potěšilo i v Jaderné elektrárně Temelín, kde by měla kontrola hnízda proběhnout už během následujících dní.
Více fotografií s mláďaty z Dukovan je ke shlédnutí i ke stažení na www.aktivnizona.cz