18. 3. 2016

Elektrárenští sokoli se pomalu ale jistě chystají k zahnízdění

Horní Počaply – Velice slibně vypadá zahnízdění sokola stěhovavého na nejvyšším komíně Elektrárny Mělník Skupiny ČEZ v Horních Počaplech. Opeřeným dravcům se zalíbila sokolí budka na ochozu ve výšce 173 metry a pravděpodobně se v ní už i usadili. O „mělnickou“ samici přitom projevili zájem hned dva samci a jak to tak vypadá, dáma si svého kavalíra už vybrala. Podle ornitologa Václava Berana se sokolí pár již oddává milostným hrátkám.

Sokolí pár již toká na ochozu komína v Elektrárně Mělník.  Samice sedí níže před budkou a samec se jí na zábradlí dvoří. Vpravo sleduje ornitolog Václav Beran milostné hrátky sokolího páru v Elektrárně Mělník.

„Elektrárenské lokality Skupiny ČEZ objíždím poměrně pravidelně. Zvláště teď, kdy už nastává čas sokolího hnízdění. U Elektrárny Mělník jsem byl v poslední době několikrát, neboť v loňském roce jsem zde pozoroval samici. Byl jsem proto zvědav, zda po podzimní instalaci budek bude mít partnera a pokusí se letos zahnízdit. V pondělí 7. března jsem pozoroval pouze samici, ale už pátek jsem zastihl sokoly v plném toku. Dokonce tam na samičku byli hned dva samci, ale zdá se, že si již vybrala toho pravého. Společně s jedním samcem totiž vyháněla toho druhého. S hnízděním to proto vypadá velmi naděje,“ konstatoval spokojeně Václav Beran, ornitolog a výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s.

Sokoly ovšem zaznamenal i nad dalšími elektrárnami Skupiny ČEZ. Samice seděla například na žebříku chladicí věže v Elektrárně Ledvice. Šlo o první pozorování v této lokalitě. „Přišlo mi, že ve vzduchu jsem slyšel i druhého ptáka, ale nenašel jsem ho. V Teplárně Trmice na Ústecku jsem už na ochozu komína také několikrát pozoroval samici. Samce jsem viděl pouze prolétat kolem teplárny, společně jsem je zatím nezastihl,“ dodal Václav Beran s tím, že vyfotit sokola se mu podařilo i v Elektrárně Tisová na Sokolovsku. Sokolí pár sedící na ochozu komína s budkou zahlédl zatím jednou také v Elektrárně Počerady. „V Prunéřově a v Tušimicích již hnízdí sokoli několik let, místní páry jsou již sehrané a jsou v plném toku. Je možné, že již dokonce začali snášet vejce,“Ornitolog konstatoval ornitolog.

Díky systematické ochraně na přirozených skalních hnízdištích a také díky velkému pochopení a příkladné spolupráci ze strany vedení různých podniků s výškovými budovami jako jsou chladicí věže a komíny, se sokol stěhovavý opět vrací do přírody. Jeho populace u nás stále pomalu narůstá, ale ještě není tak silná, jako ve 40. letech minulého století. V roce 2015 evidovali ornitologové celkem 82 páry. „Na stavbách jich nejvíce hnízdí právě v lokalitách jednotlivých elektráren ČEZ, jejichž vedení nám vždy ochotně vyšla vstříc a instalaci sokolích budek podpořila i finančně. Vloni jsme navíc na instalaci budek a monitoring sokola stěhovavého získali také grant od Nadace ČEZ ve výši 200 000 korun,“ kvitoval ornitolog účinnou pomoc energetiků.

Sokolí budky jsou v rámci Skupiny ČEZ nainstalovány několik let v elektrárnách Tušimice, Počerady, Prunéřov a Tisová. Nově také od loňska v elektrárnách Ledvice, Mělník, Jaderné elektrárně Dukovany a Teplárně Trmice. Letos již přibyla budka v Elektrárně Poříčí a v dohledné době bude nainstalována i v Elektrárně Dětmarovice. Dále se uvažuje o Jaderné elektrárně Temelín. Od roku 2011, kdy byla na ochozu chladicí věže Elektrárny Tušimice umístěna vůbec první hliníková sokolí budka v České republice, se na elektrárenských komínech či chladicích věžích Skupiny ČEZ podařilo sokolům odchovat 33 mláďat.