Ředitel vítězného gymnázia, Mgr. Luděk Burian, má o využití výhry jasno: „Peníze investujeme do nového kompletního vybavení učebny pro matematiku. Ve škole máme učebny pro fyziku, chemii, biologii, dějepis, český jazyk, zeměpis, ale učebnu pro matematiku zatím nemáme. Koupíme tedy interaktivní tabuli, dataprojektor, PC, pomůcky pro stereometrii a planimetrii, skříně na pomůcky, lavice a židle. Budeme rádi, když nám nové vybavení pomůže žákům matematiku zatraktivnit.“
Příspěvek 200 tisíc korun má sloužit na modernizaci učebny a její přizpůsobení k výuce technických předmětů. Zatraktivnění výuky přírodovědných předmětů je totiž jedním z cílů Skupiny ČEZ. „Touto cestou se snažíme učitelům technických předmětů pomoci s výukou. Žáci se fyziky a matematiky často bojí a my jsme přesvědčeni, že mnohdy zbytečně. Díky moderním pomůckám a přístrojům jim učitelé mohou lépe ukázat zábavnou stránku těchto předmětů,“ vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.
Pavel Puff (vpravo), manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ, předává symbolický šek řediteli gymnázia Luďkovi Burianovi.
Do letošního ročníku soutěže o Oranžovou učebnu se přihlásilo celkem 31 středních škol. Do slosování postoupilo 15 škol na základě speciálního koeficientu, který vychází z poměru počtu žáků, kteří reprezentovali svou školu v krajských kolech matematické a fyzikální olympiády, a jejich celkového počtu. Z těchto 15 škol se pak pod dozorem notáře vylosoval celkový vítěz, kterým se letos stalo právě Gymnázium Pardubice, Dašická.
Oranžové učebny už díky úspěšným žákům v olympiádách získala například gymnázia v Praze, Ostravě, Karlových Varech, Českých Budějovicích a Liberci. Školy si většinou pořídily technické vybavení do laboratoří nebo nové televize, tablety a počítače. Jak gymnázia Oranžové učebny využívají, se můžete podívat na stránkách www.kdejinde.cz. V současné době je v České republice již přes 90 Oranžových učeben, které vznikly díky podpoře Nadace ČEZ. Získat podporu je možné také úspěchem v soutěži Vím proč, v anketě ČEZ Ámos nebo prostřednictvím řádného grantového řízení.
Systematickému náboru a podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol a zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách. Také připravuje ve spolupráci s LMC soutěž Vím proč pro žáky a studenty ZŠ a SŠ. Na stránkách www.vimproc.cz mohou vyhrát věcné ceny za natočení krátkého videa, které neotřele vysvětluje fyzikální jev.
Více informací na http://www.kdejinde.cz/cs/pedagogove/matematicke-a-fyzikalni-olympiady.htmla nahttp://www.facebook.com/PracevCEZu