Prohlídka Elektrárny Mělník je u většiny exkurzí koncipována jako pochůzka po technologiích Mělník II a Mělník III s výkladem o historii a současnosti celé lokality, včetně výhledu do budoucnosti. Návštěvníci si například mohou v rámci „dvojky“ prohlédnout turbogenerátory TG9 a TG10, pracoviště operátorů – společný velín výrobních bloků 9 a10. V případě elektrárny Mělník III jsou pak exkurze zaváděny na velín, do strojovny k turbogenerátoru a na střechu kotelny K11, z níž si lze z ptačí perspektivy prohlédnout celý komplex všech tří výroben a při pěkném počasí si i vychutnat panoramatický pohled na propojenou krajinu severních a středních Čech.
„Podle specifických požadavků se někteří návštěvníci ještě vydávají na prohlídku dalších technologií, jako jsou například elektro, odsíření, zauhlování, zpracování vedlejších energetických produktů a podobně. Prohlédnout si tato místa je umožněno hlavně vysokoškolským studentům, kteří sbírají informace pro své budoucí seminární práce. Stejně tak se provází po technologických celcích v EMĚ I, což je dnes teplárna Energotrans,“ říká Miroslav Krebs, ředitel pro správu a integraci společnosti Energotrans, a. s., která je členem Skupiny ČEZ a celou elektrárenskou lokalitu provozuje. Jak dodal v loňském roce zde přivítali 321 zájemců o prohlídku.
Vzhledem ke své poloze je Elektrárna Mělník hlavně cílem vysokých a středních škol, a to jak ze středních, tak i severních Čech. Vysokoškoláci se i vloni tradičně rekrutovali z Technické univerzity v Liberci a Univerzity J. E. Purkyně Ústí nad Labem. Středoškoláci byli například z ISŠT Mělník, opět přijeli i žáci ze ZŠ Ohradní na Praze 4 a ZŠ Liběchov. Již poněkolikáté zavítali do elektrárny učitelé fyziky a dalších přírodovědných předmětů, které napříč celou republikou sdružuje Klub Svět energie. Prostřednictvím pražských cestovních agentur si jediný hnědouhelný výrobní zdroj Skupiny ČEZ ve středních Čechách rovněž prohlédli v různých dnech tři skupiny zahraničních studentů a jejich pedagogický doprovod ze Spolkové republiky Německo. Stranou nezůstaly ani návštěvy osob nějakým způsobem profesně spjatých s energetikou. Patřili mezi ně i členové Klubu důchodců společnosti Energotrans.
Samostatnou kapitolu v celkové návštěvní bilanci ve středních Čechách vždy tvoří veřejnosti přístupná vodní díla Skupiny ČEZ na Vltavské kaskádě. Ve všech případech se jednalo o předem objednané nejen školní či odborné exkurze, ale například i o rodinné prohlídky. Zájem o vodní elektrárny přitom rok od roku roste. Vodní elektrárna Štěchovice vloni přilákala 5 058 (předloni 4 102), Orlík 3 434 (2 805), Lipno 7 100 (6 585) a Vrané 30 (23) návštěvníků. Výjimkou je pouze vodní elektrárna Slapy, která má v příslušné kolonce nulu (předloni 999). Důvodem je na konci roku 2018 započatá modernizace soustrojí TG 1, která by měla skončit během letošního léta. Zatím posledním úspěšně zvládnutým počinem bylo usazení takzvaného turbínového bloku včetně turbínové hřídele a především 30tunového oběžného kola turbíny o průměru 3,7 metru.
Víte že…
…podle statistik návštěvnosti Infocenter a energetických provozů Skupiny ČEZ dorazilo vloni za poznáním zákoutí energetiky celkem 244 365 zájemců? V roce 2018 to bylo 235 254 a v roce 2017 „jen“ 224 357 lidí. Technická turistika je tak již několik let po sobě na vzestupu.
… industriální turistiku po výrobních provozech Skupiny ČEZ můžete provozovat i z tepla svého domova? Konkrétně Elektrárnu Mělník naleznete na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-melnik/. Další výrobní provozy Skupiny ČEZ, jak obě jaderné, tak i řadu vodních elektráren, včetně paroplynového cyklu v Počeradech, Nového zdroje v Ledvicích či přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně lze navštívit na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-virtualni-prohlidky/.
… Infocentra Skupiny ČEZ jsou přístupná po objednání průběžně po celý rok? Více o Infocentrech na www.cez.cz/infocentra.