„Nadšení Čechů pro tzv. technickou turistiku se ani letos nijak nezmenšuje. Na naše informační centra za první pololetí letošního roku dorazilo celkem 89 253 návštěvníků. Meziročně tak k elektrárnám dorazilo o 6 % lidí více, loni to bylo 84 558 návštěvníků. Hlavní část sezóny z pohledu Infocenter je navíc v plném proudu až nyní – většina lokalit totiž zaznamenává vrchol návštěvnosti právě o letních prázdninách,“ říká Kateřina Bartůšková, vedoucí informačních center ČEZ.
Za celý loňský rok se počítadlo návštěvnosti Infocenter a provozů Skupiny ČEZ zastavilo na historicky nejvyšší hodnotě 235 254 lidí, čímž se elektrárny vyrovnávají některým nejnavštěvovanějším českým hradům a zámkům.
Po loňských omezeních kvůli opravám už je letos turistům opět plně k dispozici vlajková loď mezi Infocentry a jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách. Tu si za prvních šest měsíců nenechalo ujít 27 765 turistů (loni 26 990, tj. 2,9% nárůst). Velká energetická baterie dlouhodobě okupuje čelní místa v žebříčku nejnavštěvovanějších turistických cílů Olomouckého kraje. Celkově už Dlouhé stráně vidělo více než milion lidí.
Velkým lákadlem zůstávají i obě jaderné elektrárny. Do jihočeského Temelína se o bezpečné výrobě elektřiny z jádra přijelo přesvědčit 19 105 návštěvníků (nárůst o 13,1 % oproti loňským 16 889). Infocentrum v Dukovanech, kterým od roku 1994 prošlo přes půl milionu lidí, přilákalo 16 085 návštěvníků (3% růst oproti 15 361 lidem loni). Obě jaderné elektrárny zajišťují prohlídky i v cizích jazycích, a mezi účastníky exkurzí proto ani letos nechybějí stovky zájemců ze všech koutů světa.
Více než 5 tisíc zájemců o energetiku dorazilo do Hradce Králové (5 611 návštěvníků) a Dalešic (7 726 lidí), Infocenter zaměřených na obnovitelné zdroje energie, resp. představení výhod přečerpávacích vodních elektráren. Své fanoušky pravidelně nacházejí také Infocentra ve vltavských Štěchovicích (2 839 lidí) nebo na šumavských malých vodních elektrárnách Vydra a Čeňkova Pila (1 724).
Výrazně stoupla návštěvnost v Infocentru klasické energetiky umístěného v prostorách Nového zdroje v Ledvicích, kam letos zatím dorazilo 3 564 lidí (o 40 % více než loňských 2 613 lidí). Loni na jaře tam otevřeli jeden z magnetů celé sezóny Infocenter ČEZ – nejvyšší (144 m) oficiální rozhlednu s prosklenou vyhlídkou v České republice. Letos se rozhledna dočkala i své vlastní brožurky.
Letošní novinky…
Letošní novinková nabídka v jaderných lokalitách má jednotící linku jaderného paliva. Vedle zbrusu nového filmu „Příběh uranu“ čeká na návštěvníky nová expozice na téma cesta jaderného paliva v Infocentru Temelín a nová rozsáhlá expozice na toto téma i v dukovanském Infocentru. Speciální temelínskou novinkou chystanou na srpen je zcela nová Mlžná komora, která vizualizuje částice alfa, beta, gama a mezonů, s aktivní plochou 80 x 80 cm a chlazená je na cca -30°C.
Podívejte se do nitra obou českých jaderných elektráren http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/ + http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dukovany/
Novinkami na vodních elektrárnách jsou pásma akcí na letos jubilující šedesátileté vodní elektrárně Lipno nebo speciální programy Infocentra umístěného v královéhradecké vodní elektrárně Hučák, kde pro velký zájem veřejnosti probíhají během víkendů Tvořivé dílny pro děti s tematikou obnovitelných zdrojů energie. Více na www.cez.cz/infocentra
Také většinu těchto elektráren lze navštívit na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-virtualni-prohlidky/
Nedílnou součástí popularizace energetiky je portál svetenergie.cz průběžně vystavěný do podoby energetického vědomostního centra. Po nedávno spuštěném 3D modelu přibližujícího fungování distribuční soustavy bude další novinkou letošního roku 3D model vtahující zájemce do světa decentralizované energetiky. Ještě letos by se měl tento interaktivní obsah dostat ještě blíže k fanouškům energetiky. Vedle toho nabízí svetednergie.cz pestrou škálu výukových materiálů, fotografií ke stažení, ukázek z prostředí výroby elektřiny a novinek ze světa chytrých technologií nebo platformy pro výměnu zkušeností mezi pedagogy.