Jak si vedou a kam svými ambicemi pomýšlejí hlavní hráči v oblasti výstavby dobíjecí infrastruktury pro elektromobility? Jaké podpůrné nástroje přichystala Evropská unie a co v této oblasti chystá státní správa? Otázky a odpovědi na ně přinesla konference „Podpora rozvoje elektromobility z programu CEF“.
„Celkově v rámci projektu CEF evidujeme 149 podpořených veřejných rychlodobíjecích stanic a také deset ultrarychlých dobíjecích stanic,“ uvedl ve svém příspěvku za pořadatele Jan Bezděkovský, pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu. Ten ve svém příspěvku shrnul současný regulatorní rámec rozvoje elektromobility v rámci legislativy Evropské unie a vymezil strategický rámec rozvoje e-mobility v České republice.
V České republice jsou momentálně v provozu téměř tři tisícovky elektromobilů, které mají k dispozici přes 300 profesionálních veřejných dobíjecích stanic. Z toho více než 170 jich momentálně nabízí řidičům e-aut ČEZ. Díky dvojici grantů z evropského programu CEF buduje ČEZ postupně více než 100 veřejných rychlodobíjecích stanic na hlavních tazích napříč Českou republikou. Souběžně jsou veřejné dobíjecí stanice stavěny i z vlastních prostředků Skupiny ČEZ. Všechny stojany dodaly loni do baterií elektromobilů téměř 1 milion kWh elektřiny, jen za prvních šest měsíců letošního roku pak více než 800 tisíc kWh. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.
„Jako provozovatel největší sítě v ČR chceme v horizontu roku 2025 dodávat energii elektromobilům na tisícovce stojanů. Vedle výstavby zejména rychlodobíjecích stanic se soustředíme také na komplexní řešení pro řízení nabíjecí infrastruktury v čele s IT back-end systémem, jehož špičková výkonnost je prokázána u největších globálních provozovatelů nabíjecí infrastruktury, a který pomůže tento nárůst zvládnout. Spuštění systému je zároveň prvním z kroků vedoucích ke změně produktové nabídky pro dobíjení. Její nová podoba vstoupí v platnost v prvním čtvrtletí roku 2020,“ shrnuje výhody zvoleného řešení Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.
Elektromobilita v ČR: v očekávání trojnásobného růstu
V České republice je aktuálně registrováno téměř 3000 elektromobilů. V roce 2017 přibylo 400 vozů na elektrický pohon, loni rekordních 725 elektrických aut a letos jen do konce srpna dalších 551 elektromobilů. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Více než trojnásobný růst současného počtu elektromobilů se přitom očekává už příští rok, kdy se naplno rozeběhnou prodeje sériově vyráběných elektromobilů renomovaných domácích i zahraničních značek. Postupný pád největších bariér (omezená nabídka, vysoká cena, malá hustota dobíjecí infrastruktury a malá zákaznická zkušenost) se v kombinaci s podpůrnými opatřeními (bezplatný vjezd do center měst, parkovacích zón, jízda v pruzích pro MHD, atd.) projeví v rychlém dosažení 20% podílu na celkovém prodeji osobních vozidel a lehkých užitkových vozů v ČR.
Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility aktivní od roku 2009. Primární aktivitou bylo od samého začátku budování a provoz veřejných dobíjecích stanic. Dnes jde o záběr mnohem širší, zahrnující obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO). Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech.