Zájem o grant Stromy je stále veliký. Obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 000 korun na výsadbu zeleně. Žádat mohou právnické osoby se sídlem v České republice, které splňují kritéria daná Podmínkami grantového řízení Stromy. Vedle samospráv tak mohou o podporu výsadby zeleně požádat i neziskové organizace či zájmové spolky. Žádost lze podat výhradně vyplněním a jejím odesláním prostřednictvím Online systému na webové adrese: www.zadost.online.
Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami. Výsadba probíhá obvykle jako veřejná akce za účasti odborné firmy, dobrovolníků či dětí z místních základních a mateřských škol.
A trochu statistiky:
V Královéhradeckém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 do roku 2024 celkem 57 projektů částkou téměř 5,7 milionů korun. V loňském roce dostalo grant 11 žadatelů a částka přesáhla 900 tisíc korun.
V Pardubickém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 do roku 2024 celkem 34 projektů částkou přes 3,4 milionů. V loňském roce grant dostalo 8 žádostí a částka na výsadbu dosáhla 667 tisíc korun.
V Kraji Vysočina to pak bylo od roku od roku 2011 do roku 2024 dokonce 99 projektů s částkou téměř 9,3 milionu korun. V loňském roce stromy sázeli na 14 místech a celková částka se vyšplhala na více jak 1 milion 500 tisíc korun.
„Stromy nepatří jen do lesa, ale i do měst. Čím dál víc studií navíc dokazuje, že vedle zmírňování klimatických dopadů jsou pro lidi stromy důležité i z pohledu psychického zdraví: snižují stres a napětí, navozují pocity štěstí a uklidňují. Proto nás velmi těší, že můžeme k návratu stromů i do zástavby pomáhat,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.
Kdo chce stihnout jarní výsadbu, musí podat žádost do 27. ledna letošního roku.
Na východě Čech v loňském roce sázeli například:
V Pardubicích v lokalitě U Trojice byly vysazeny tradiční odrůdy ovocných stromů. Nadace ČEZ na výsadbu přispěla částkou 63 324 korun.
V aleji na Kryblici v Trutnově přibylo 30 nových stromů. Ovocná alej byla vysazena jako pokračování výsadby, která se tradičně koná na oslavu Dne Země za účasti představitelů města a veřejnosti. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 116 782 korun.
Stromy odhlučnily obec Rokytno od hluku dálnice D 35. Protihluková bariéra vznikla vysázením 450 keřů a 114 stromů. Nadace ČEZ na nákup rostlin přispěla částkou 150 000 korun v grantovém řízení Stromy.
V zámeckém parku v Opočně probíhá rozsáhlá náhrada nemocných jasanů za vhodné domácí dřeviny. Staré jasany byly vykáceny a nahradily je kultivary javoru mléče, klenu, olše šedé a na vhodných místech i skotské kultivary buku lesního. Nadace ČEZ přispěla Okrašlovacímu spolku U Svaté Trojice částkou 100 tisíc korun.
Grant Stromy Nadace ČEZ je od svého vzniku v roce 2011 zaměřen na zlepšení životního prostředí pomocí podpory výsadby stromů, a to především v urbanizovaném prostředí nebo jeho těsné blízkosti, která povede ke kultivaci a zmírnění projevů změny klimatu na lokální úrovni. Jedná se zejména o výsadbu či obnovu dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách a parcích, podél vodotečí a obecních nádrží a v dalších přírodně či kulturně hodnotných lokalitách. Mimo jiné jde o obnovu stávajících nebo vznik nových alejí, stromořadí, remízků, sadů, zelených bariér proti větru, prachu či hluku. Od jeho vzniku tak bylo již v rámci celé republiky podpořeno 959 „zelených projektů“ za bezmála 99,6 milionu korun, což obnáší zhruba 140 000 nových dřevin, a to jak nejrůznějších stromů, tak i keřů.
Jen v loňském roce tak bylo, opět napříč celou republikou podpořeno 156 projektů výsadby nové zeleně.