Celkový pohled na nové hřiště krizového zařízení Orlíček Přední Chlum.
"Vlastně nám pomohla široká veřejnost, neboť jsme náš projekt Oranžového hřiště přihlásili do aplikace EPP - Pomáhej pohybem. Musím uznat, že je to úžasná věc a výborná myšlenka, zapojit do rozhodování každého, kdo má mobilní telefon a hlavně chce pomoci druhým. Všem, kteří nám poslali své vychozené či nějakým způsobem vysportované body, proto patří náš veliký dík,“ kvitovala pomoc veřejnosti Olga Vernerová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Orlíček Přední Chlum. Jak dodala, aplikaci EPP - Pomáhej pohybem doporučuje dalším a sama určitě podpoří v ní se objevivší projekty. „Je to taková půjčka na oplátku, jednou někdo pomůže nám, podruhé zase my někomu jinému.“
Díky pomoci ostatních tak nyní mají děti z Orlíčku před svým dočasným domovem obří loď s klouzačkou a houpačkou (jediné dva prvky z plastu), dále ramenovou houpačku, pískoviště, tabuli na malování a také vysoký maják s opravdovou signální lucernou na jeho špičce. „Ten je vlastně jakýmsi symbolem lepší budoucnosti našich dětí. Má jim, až nás opustí, posvítit správným směrem a vést je právě ke šťastnější budoucnosti,“ dodala Olga Vernerová. Jak ještě vysvětlila, Orlíček Přední Chlum, o. p. s., provozuje především krizové zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.
„Poskytujeme celodenní a celoroční péči až dvanácti dětem se sociálním i zdravotním handicapem do 18 let jejich věku v malebném prostředí pod Orlickou přehradou. Většinou se u nás ocitnou vzhledem ke krizové situaci v rodině. Ta může mít sociální, zdravotní, ale i jiný charakter. Například před časem jsme zde měli malou dívenku, jejíž matka během nákupu náhle zkolabovala. Naštěstí u nás pobyla jen pár hodin, než se podařilo nalézt jejího otce, který si ji odvezl domů. Děti tudíž u nás pobývají až do vyřešení situace v rodině, což někdy trvá poměrně dlouho a někdy se to nepodaří vůbec. Pro některé z nich je proto Orlíček ve finále i přestupní stanicí, v níž čekají na umístění do dětského domova či náhradní rodiny s pěstounskou péčí. Proto ta symbolika majáku,“ řekla Olga Vernerová.
Mezi další aktivity Orlíčku tudíž patří i vyhledávání pěstounů, poskytování poradenství dětem, rodičům, učitelům, pořádání přednášek a zajišťování volnočasových aktivit dětem. A právě nejmenší kluci a holčičky potřebovali pro své venkovní hraní nové interaktivní hřiště. Jeho pořízení stálo celkem 79 325 korun. Šedesát tisíc od Nadace ČEZ proto bylo více než potřebnou injekcí. „Vidět radost v očích dětí, zvláště těch, jimž osud nebývá příliš nakloněn, je vždy potěšující. Proto jsme neváhali podpořit žádost Orlíčku o zařazení projektu Oranžového hřiště do aplikace EPP – Pomáhej pohybem. Jsme rádi, že sportující veřejnost vzala projekt za svůj a my tak mohli paní ředitelce předat finanční obnos na realizaci hřiště,“ uzavřela Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.