Zlín Film Festival, který každoročně navštíví více než 120 tisíc diváků, se letos soustředí na francouzskou kinematografii, připomíná 80. výročí vzniku zlínského filmového studia, věnuje se bezpečnosti dětí a do zlínských ulic přiláká kromě filmových fanoušků i sportovce, kteří svým pohybem podpoří neziskové organizace z regionu. Za podpory Nadace ČEZ a mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem pomohou návštěvníci festivalu dobročinným projektům věnujícím se nemocným a handicapovaným dětem. „Účastníci filmového i doprovodného programu mohou s naší aplikací sbírat body pro vybrané projekty a Nadace ČEZ je pak podpoří finančně. Stačí si aplikaci zdarma nainstalovat do telefonu a zaznamenávat svůj pohyb, kterým může být třeba chůze, běh nebo tanec při vlahých festivalových večerech,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.
Vůbec poprvé je součástí festivalového doprovodného programu i sobotní půlmaraton ve zlínských ulicích, který je ideální příležitostí pro vysportování pořádné dávky bodů pro potřebné. Komu je milejší jízda na kole, může v pátek 3. června vyhledat speciální charitativní kola Nadace ČEZ a šlápnutím do pedálů přispět organizaci Kapka Naděje nebo Českému hnutí speciálních olympiád, které zpřístupňuje sportování lidem s mentálním postižením.
Účastníci 56. ročníku Zlín Film Festivalu mohou prostřednictvím aplikace EPP Pomáhej pohybem přispět spolku Černí koně, který dětem s handicapem bezplatně zajišťuje speciální kola na ruční pohon, aby i ony mohly zakoušet vítr ve vlasech a radost z jízdy jako jejich zdraví vrstevníci. Dalším vybraným projektem je činnost sociálně terapeutických dílen zlínské NADĚJE. Ta by vysportované peníze ráda využila na zastínění pracovišť, kde mají osoby s mentálním postižením příležitost rozvíjet vlastní osobnost, schopnosti a dovednosti. Třetí nominovanou organizací je místní Handicap Zlín, která se také věnuje práci s lidmi se zdravotním postižením a snaží se je plyne integrovat do většinové společnosti. Z příspěvku plánuje uhradit jednu ze spanilých jízd, při které deset vozíčkářů a patnáct mladých lidí s mentálním postižením na jeden týden opustí klid domova a vydá se na nevšední cestu za poznáním po Jihomoravském kraji.