Dopravní značka zakazující vjezd všem vozidlům kromě energetiků a lesáků je u hlavní silnice ze Šumperku do Jeseníku pod začátkem stoupání na Červenohorské sedlo, kde je zároveň rozcestník pro pěší i cykloturisty. Dříve lidé zákaz porušovali jen minimálně, v posledních letech ale vjížděli do zákazu vjezdu stále častěji. „Poslední sezóny už to bylo neúnosné. Někteří dokonce začali jezdit i v zimě a se svými terénními vozy zkoušeli, jak vysoko se dostanou. Většinou pak auto musely vytahovat firmy se speciální technikou, protože horní nádrž je kvůli závějím sněhu od podzimu do jara po silnici nepřístupná,“ vysvětlil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.
Závory energetici instalovali dvě – jednu u dolní nádrže a druhou na cestě mezi dolní a horní nádrží. „Jsou řízeny elektronicky, takže je v případě potřeby můžeme otevřít z velína. A samozřejmě si je mohou čipem odemknout naši zaměstnanci a partneři, kteří mají oprávnění ke vjezdu,“ vysvětlil Vítězslav Chmelař, který věří, že nové opatření přispěje k ochraně životního prostředí i ke zvýšení bezpečnosti pracovníků elektrárny, turistů, koloběžkářů i cyklistů, kteří silnici hojně využívají.
Elektrárna Dlouhé stráně, největší přečerpávací vodní elektrárna Skupiny ČEZ, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie, tedy baterie, která je neustále připravena vyrovnávat nedostatek nebo naopak přebytek elektřiny v celé síti a čelit tak případnému blackoutu. V rámci jednoho přečerpávacího cyklu umí „napumpovat“ do české energetické sítě až 3,5 milionu kWh.
Dlouhé stráně i většinu dalších elektráren je možné před exkurzí navštívit také virtuálně na webu http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-virtualni-prohlidky/