Symbol obcí Veltrusy a Nelahozeves, starý Miřejovický most, ožil druhou zářijovou sobotu díky bohatému kulturnímu programu, který trval až hluboko do noci. Na loňský úspěch Happeningu navázala i letošní vysoká účast diváků, kteří si v parném dni babího léta přišli poslechnout hudebníky z regionu i jeho okolí, zapojit se do některé z výtvarných dílen či prezentací místních zájmových spolků, škol a řemesel. Případně ochutnávali produkty lokálních minipivovarů a vinařství.
O hudební program se například postarali Ondřej Ruml, Sestry Havelkovy, kapela Exit 18 nebo Alasdair Bouch. „Koncerty stejně jako loni probíhaly na dvou pódiích po obou stranách řeky vždy v mírných časových odstupech. Mezi Nelahozevsí a Veltrusy tak návštěvníci akce v průběhu dne několikrát přecházeli po starém mostě, který tvoří takový symbol obou našich obcí. Zároveň je významnou technickou památkou dolního Povltaví, o jejíž dobrý stav a obnovu se snažíme dlouhodobě zasazovat. K této příležitosti na něj navíc místní umělci instalovali svá výtvarná díla,“ uvedl starosta Veltrus Filip Volák. Velký zájem projevili návštěvníci happeningu rovněž o plavbu lodí po Vltavě, prohlídku malé vodní elektrárny Miřejovice nebo projížďku na koních v blízké zahradě U Libuše.
Kromě zvýšené pozornosti věnované Miřejovickému mostu a krásám dolního Povltaví nabídla akce prostor i místním umělcům, dětským talentům, školám, spolkům i regionálním výrobcům potravin a dalších produktů k prezentaci své činnosti i příjemně strávenému dni společně se sousedy z okolních obcí a měst. To vše podpořila Nadace ČEZ prostřednictvím svého grantového řízení Podpora regionů zaměřeného na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „Velice rádi jsme napomohli k postupnému vytvoření tradice Happeningu na starém mostě, který upevňuje vzájemné vztahy mezi sousedními městy, spolky i občany v regionu dolního Povltaví. Letošní ročník bezpochyby potvrdil potenciál celé kulturně-společenské akce a opět se zajímavou formou zasadil o prohloubení zájmu o historický most napříč širokou veřejností,“ uzavřela Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Více informací na www.nadacecez.cz
Ilustrační foto z akce pochází z archivu pořadatele.